אושרה הקמת הישוב 'שבולת' המשלב אוכלוסייה בעלת צרכים מיוחדים

המועצה הארצית מאשרת הקמת ישוב חדש המשלב אוכלוסייה בעלת צרכים מיוחדים בסמוך ל'בית רימון' בו פועלת כבר מתכונת דומה • שר הפנים סילבן שלום "כולם מדברים על הגדלת היצע הדיור במדינה, ופה יש לנו הזדמנות אמיתית לעשות למען האוכלוסייה שזקוקה לנו"

המועצה הארצית לתכנון ולבניה בראשות מנכ"לית משרד הפנים, אורנה הוזמן-בכור, אישרה היום בישיבתה 7.7.2015 הקמת ישוב חדש המשלב אוכלוסייה בעלת צרכים מיוחדים.

הדיון בהקמת ישוב קהילתי חדש שיבולת, המיועד לאוכלוסייה עם צרכים מיוחדים במשולב וכחלק בלתי נפרד מהאוכלוסייה הכללית, נערך בעקבות החלטת ממשלה אשר קבעה כי יש לבחון הקמת ישוב קהילתי חדש ברכס הר טורעאן.

הפרויקט מיועד לפיתוח ישוב במתכונת של כפר שילוב, בו יתגוררו זה לצד זה תושבים בבתים צמודי קרקע לצד דיירים עם צרכים מיוחדים. הישוב יכלול בתחומו מרכז טיפולים, מרכז תעסוקה לדיירים, משק בעלי חיים, חווה ובריכה טיפולית, שטחי חקלאות מסביב לישוב וכו'.

היקף השטח הנדרש לישוב הינו כ- 550-650 דונם עבור היקף אוכלוסייה של כ- 1,400 נפש, מתוכם כ- כ20% אוטיסטים ובעלי מוגבלות שכלית.

המשנה לרה"מ ושר הפנים ח"כ סילבן שלום: "כולם מדברים על הגדלת היצע הדיור במדינה, ופה יש לנו הזדמנות אמיתית לעשות למען האוכלוסייה שזקוקה לנו. אני גאה לקחת חלק בהקמת ישוב המשלב אנשים בעלי צרכים מיוחדים, חשוב שאנחנו, כמשרתי הציבור, נדאג לקיומם בכבוד ובתנאים ראויים".

יו"ר המועצה הארצית, מנכל"ית משרד הפנים גב' אורנה הוזמן בכור: "אני רואה באישור הקמת ישוב זה, זכות גדולה, שכן עלינו מוטלת החובה לדאוג לכלל אזרחי מדינת ישראל ובמיוחד לאוכלוסייה בעלת צרכים מיוחדים. חוזקה של אומה אינו נמדד במספר כלי הנשק ברשותה, אלא ביכולתה לסייע לאוכלוסייה חלשה בעת שיגרה"

בדיון שהתקיים במועצה הארצית עלה הטיעון כי מדיניות התכנון הארצית תומכת בחיזוק ישובים קיימים וקובעת כי יש להימנע ככל האפשר מהקמת ישובים חדשים, ומפגיעה בערכי טבע וברציפות שטחים פתוחים.

יחד עם זאת, הוזכר נימוק כבד משקל התומך בהקמת הישוב המוצע שיבולת והוא התועלת החברתית בשילוב אוכלוסייה בעלת צרכים מיוחדים ביישוב שבו יתגוררו זה לצד זה משפחות ודיירים עם צרכים מיוחדים, אשר יתוכנן מראשיתו באופן ההולם את הצרכים המיוחדים של ישוב בעל אופי ייחודי, ומאפשר את השתלבותם של האוכלוסייה בעלת הצרכים המיוחדים בקהילה.

לאור זאת, המליצה המועצה הארצית לממשלה על הקמתו של הישוב החדש בצמידות דופן לישוב הקיים בית רימון, כך שיתאפשר לשקול שילוב מוניציפלי עם הישוב הקיים.

אילוסטרציה: נתי שוחט – פלאש 90

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן