יו"ר הוועדה לביקורת המדינה פוצצה את הדיון בעניין מורי הקבלן, לאחר שמשרד החינוך בחר לשלוח נציגה זוטרה שאין בידה תשובות • היום הכריז שר החינוך כי הסייעות הרפואיות יועסקו במתכונת קבועה גם בחודשי החופש

בוועדה לביקורת המדינה התקיים היום (ב') דיון בעקבות דו"ח מבקר המדינה בעניין מורים המוסקים דרך חברות כוח-אדם ("מורי-קבלן"). הדו"ח מציג בין השאר בעיות משמעותיות בפיקוח של משרד החינוך ושליטתו במורי הקבלן, התנאים המחפירים בהם הם עובדים, פערים משמעותיים שנוצרים בין בתי הספר השונים בעקבות העסקת המורים על ידי גופים מתווכים והעדר נתונים לגבי היקף התופעה ותנאי ההעסקה של מורי הקבלן.

ח"כ אלהרר אמרה עם תום הדיון, שנגמר לאחר מספר דקות כי "ערב שביתה שתשתק את המשק, לא הגיונית ההתייחסות המזלזלת של משרד החינוך בנושא כל כך מהותי. התשובות שניתנו על ידי המשרד, ששוב תוקם ועדה בין-משרדית לטיפול בעניין מורי הקבלן, כפי שהבטיח המשרד בשנה שעברה, היא מגוחכת, ואינה ראויה לנושא כה-מכריע. התנהלות שכזו מצד משרד החינוך מוכיחה כי הוא עוצם את עיניו לתופעה הנוראית הזו. ישראל שנת 2015 אמורה לרתוח נוכח המצב המזלזל במורי הקבלן".

אבי ניסנקורן, יו"ר ההסתדרות, אמר בדיון כי "נושא מורי הקבלן הוא אחד הביזיונות הגדולים של מדינת ישראל. השביתה תהיה קשה מאוד. אנחנו ניצבים מול ציניות, אטימות, וחוסר שליטה במדיניות ממשלתית. משרד החינוך נכנע לפקידות של משרד האוצר. אם המדינה לא תדאג לנושא הזה, אין לה זכות קיום".

קרא עוד:
[postim]

לילי בן עמי, נציגת "הקואליציה להעסקה ישירה" אמרה בתום הדיון כי "היחס המזלזל של משרד החינוך, הוא קצה הקרחון לעומת היחס המשפיל והמבזה כלפי מורי הקבלן, התלמידים וההורים. אנחנו קוראים למעורבים בדבר לפעול בדחיפות להעסקה ישירה של מורי הקבלן בישראל".

היום הכריז שר החינוך נפתלי בנט, כי בסיכום שהושג עם שר האוצר משה כחלון, יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס ויו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, הוחלט לתקן את העוול בהעסקתן הפוגענית של הסייעות הרפואיות. הסייעות שתפקידן לשהות עם תלמידים שנמצאים בסכנת חיים, או נדרשים לקבל טיפולים רפואיים פולשניים בזמן יום הלימודים, יועסקו מהיום במשך כל יום, כל חודשי השנה – כולל בחופשת הקיץ, ולא יפוטרו בכל קיץ מחדש. "זהו מהלך חברתי הכרחי של צדק כלפי הסייעות, וכלפי הילדים שזקוקים כל כך לעזרתן". אמר בנט.

אילוסטרציה: מרים אלסטר – פלאש 90