בעל רכב צמוד, יש לך רכב היברידי או חשמלי? תשלם פחות מס!

ועדת הכספים אישרה תקנות המפחיתות את זקיפת המס החודשית עבור רכבים היברידיים וחשמליים • הפחתת בזקיפת המס לרכב היברידי תעמוד על 500 ₪, לרכב היברידי מסוג 'פלאג-אין' וכן לרכב חשמלי, עד לסכום של 1,000 ₪

ועדת הכספים אישרה היום (ג') פה-אחד, תקנות שלפיהן בעלי רכבים צמודים (בליסינג) היברידים או חשמליים, ישלמו זקיפת מס נמוכה יותר וזאת על-מנת להשוות את זקיפת שווי ההטבה לזו של בעלי רכבים צמודים רגילים. בכך יש משום עידוד השימוש ברכבים היברידיים וחשמליים שהם יקרים יותר ברכישה אך זולים יותר באחזקה וחסכוניים.

לפי התקנות, כלי רכב חשמליים ורכבי פלאג-אין יקבלו הפחתת שווי שימוש בגובה של 1,000 ₪ ואילו כלי רכב היברידיים מהפחתה בגובה של 500 ₪. יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני בירך על התקנות ואמר ש"על המדינה לעודד כמה שיותר שימוש ברכבים 'ירוקים' המזהמים פחות וחסכוניים".

רשות המסים הציעה להחיל את הוראה השעה למשך שנתיים וחצי וזאת, לאור שינויים שחלו בתחום כלי הרכב בעלי הנעה חשמלית או משולבת (היברידית), כך שרמת המיסוי עליהם תהיה שווה לאלו של כלי רכב בעלי מאפיינים דומים ובעלי מנוע בעירה פנימית. כך, כלי רכב המונעים במנוע חשמלי, שעד כה כלל לא זכו לקבלת ההפחתה, וכן רכבי "פלאג אין" הנטענים ממקור חשמל חיצוני לרכב (שקיבלו עד כה הפחתה של 500 ₪), יזכו מעתה להפחתה בשווי השימוש בסך 1,000 ₪ בחודש. כלי רכב בעלי מנוע היברידי שאינם מסוג "פלאג אין", יקבלו מעתה הפחתה בשווי שימוש בסך 500 ₪ בחודש במקום 560 ₪ כנהוג עד כה. גובה ההפחתות המחודש נקבע לאור התייקרות במחירי הרכבים החשמליים, לצד הוזלה במחירי הרכבים ההיברידיים.

ללא ההפחתות כאמור, שווי השימוש הנזקף לחובת העובד עבור רכב היברידי יהיה גבוה מזה של רכב משפחתי רגיל, שכן מחיר המחירון שלו גבוה יותר ושווי השימוש מחושב כאחוז מהמחירון. עם זאת, השימוש השוטף ברכב היברידי או ברכב חשמלי הינו חסכוני יותר הודות לחסכון בדלק; על כן, התעורר הצורך להתאים את נוסחת שווי השימוש באופן שישקף בצורה נכונה יותר את טובת ההנאה של העובד מקבל הרכב.

מנהלת תחום ברשות המיסים, נטליה מירנצוב, הסבירה ש"ככלל מדיניות המס היא ניטראלית לגבי סוגי רכבים, קרי רכבים בעלי הנעה רגילה לבין רכבים משולבי מנוע (היברידיים), כך שבפועל, רכב משולב היברידי שהוא יקר יותר וחסכוני יותר, מקבל הפחתה בזקיפת שווי ההטבה, בסכום שישווה את המיסוי בגין השימוש בו, לרכב בעל הנעה רגילה".

כאמור, חברי ועדת הכספים אישרו את התקנות פה-אחד, מתוך כוונה לעודד את השימוש ברכבים היברידיים וחשמליים. תחולתו של הצו היא החל מה-1 ביולי 2015 ועד ל-31 בדצמבר 2017 והוא ייכנס לתוקפו עם פרסומו ברשומות. ברשות המסים ומשרד האוצר ימשיכו לעקוב אחר התפתחות המחירים ועלויות השימוש בכלים אלה על מנת לבחון האם ובאיזה היקף להמשיך את ההפחתה בשנים שלאחר סיום הוראת השעה.‏

אילוסטרציה: סרגיי אטל – פלאש 90

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *