הכסף שלכם יָשֵׁן? 25 מיליארדי שקלים יאוחדו בחשבונות הפנסיה

וועדת הכספים אישרה את הצעת חוק שר האוצר לשירות 'עקוב אחרי' פנסיוני • שר האוצר, משה כחלון: "מדובר במיליארדי שקלים אבודים שהגיע הזמן להחזיר אותם לבעליהם החוקיים. נמשיך לקדם רפורמה מקיפה בפנסיה שתביא להפחתת עלויות משמעותית לציבור ולתחרות בשוק ריכוזי ביותר" • השירות הוא צעד נוסף בתכנית להגברת התחרות והוזלת העלויות בחיסכון הפנסיוני

ועדת הכספים אישרה היום (ה') את שירות עקוב אחרי פנסיוני, לפי הצעת החוק של שר האוצר והממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר. מדובר בצעד נוסף בתכנית להגברת התחרות והוזלת העלויות בחיסכון הפנסיוני, שנועד להוזיל עלויות באמצעות צמצום מספר החשבונות הלא פעילים בקרנות הפנסיה.

בקרנות הפנסיה החדשות יש כיום כ-1.8 מיליון חשבונות לא פעילים המהווים כמחצית מהחשבונות בקרנות. סך הכספים המנוהלים בחשבונות אלה עומד על כ-25 מיליארד ש"ח. ריבוי החשבונות הלא פעילים נובע, בין השאר, מכך שבשוק העבודה המודרני עובדים משנים בתכיפות מקום עבודה ולעיתים קרובות נפתחת לעובד תכנית פנסיונית חדשה בעת הצטרפותו למקום עבודה חדש.

קרא עוד:
[postim]

ניתוח הנתונים של קרנות הפנסיה מלמד כי דמי ניהול ממוצעים שנגבו מחשבון לא פעיל גבוהים כמעט כפליים מדמי ניהול שנגבים מחשבון פעיל. בשנת 2014 דמי ניהול שנגבו בפועל מעמיתים לא פעילים הסתכמו מעל ל-120 מיליוני ש"ח, לפיכך שירות "עקוב אחריי פנסיוני" יש פוטנציאל לייצר חיסכון של כ-60 מיליוני ש"ח בכל שנה.

מעבר להוזלה ניכרת של דמי הניהול, התכנית מאפשרת פישוט של המערכת הפנסיונית, יצירת רצף לכיסוי ביטוחי, הפחתת עלויות ניהול ומניעה של תופעות "כספים אבודים".

תהליך איחוד החשבונות יעמוד בדרישות המחמירות של אבטחת המידע שיותקנו בתקנות של שר האוצר. על פי התכנית שאושרה, במהלך שנת 2016 יטופלו החשבונות הלא פעילים שקיימים היום, יבוצע איחוד של כספים בקרנות הפנסיה מחשבון לא פעילים של חוסך לחשבונו הפעיל. במסגרת התהליך כל חוסך יקבל שתי הודעות בהן תפורט זכותו לסרב לאיחוד החשבונות. החל משנת 2017 יבוצע גם איחוד חשבונות אוטומטי כחלק מתהליך ההצטרפות לקרן פנסיה.

הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר: "שירות עקוב אחריי פנסיוני ישפר את כוח המיקוח של מבוטחים, יוזיל עלויות ויגדיל את החיסכון הפנסיוני. המהלך בכללותו נועד להגביר את התחרות בשוק הפנסיוני, בהתאם לתכנית האסטרטגית של אגף שוק ההון"

(אילוסטרציה: עבד רחים ח'טיב – פלאש 90)

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן