המשקיעים נסוגו: ירידה של שליש ברכישת דירות

משרד האוצר מפרסם את נתוני רכישת הדירות ברבעון השלישי של השנה, מהם עולה כי נרכשו 24 אלף דירות בלבד - ירידה חדה של 33% בהשוואה לרבעון הקודם • הסיבה: המיסוי הגבוה על משקיעים

 • החיסון האמיתי לנזקי הקורונה הרוחניים: הישיבה שתציל את הילד שלך - כפר סיטרין

  תוכן מקודם

 • הרבו רחמים: אם לששה ילדים במצק קריטי

  תוכן מקודם

 • הרשמו חינם לכנס שיעשה לכפ סדר בעולם ההשקעות

  תוכן מקודם

 • האלמנה לקוית שמיעה ו4 הילדים נותרו ללא משען ומשענה

  תוכן מקודם

סקירת ענף הנדל"ן למגורים שפרסם משרד האוצר מציגה ירידה חדה ברכישת הדירות בישראל, ברבעון השלישי של השנה. מהנתונים עולה כי ברבעון נרכשו 24 אלף דירות, ירידה של 33% בהשוואה לרבעון הקודם.

על פי הנתונים הירידה בסך העסקאות הקיפה את כל האזורים, אולם רמת העסקאות באזורי הפריפריה גבוהה יחסית, ומנגד באזורי הביקוש במרכז הארץ מספר העסקאות היה נמוך יותר. בפילוח הגיאוגרפי בולט אזור ת"א עם ירידה של 45% בסך העסקאות בהשוואה לרבעון הקודם, ואל הרמה הנמוכה ביותר מאז הרבעון האחרון של 2011.

לצד ת"א ירושלים רשמה ירידה של 35% לעומת הרבעון השני, חדרה ונתניה של כ-33% ואזורי רחובות, באר שבע וטבריה רשמו ירידה של כ-30% ברכישת הדירות לעומת הרבעון השני. באזור נצרת עמדה הירידה על כ-29% ובאזור חיפה על 27%.

באוצר מסבירים כי מי שהובילו את הירידה בעסקאות היו המשקיעים, עם ירידה חריגה של 70%, זאת על רקע הכבדת המיסוי על רכישת דירות להשקעה, שהובילה לעלייה של בגובה המס הממוצע בו התחייבו.

קרא עוד:
[postim]

כך סך הדירות שרכשו המשקיעים ברבעון השלישי עמד על 3,900 דירות בלבד, רמת שפל מאז הרבעון הראשון של 2003. משקלם בסך העסקאות ירד ל-16% בלבד, רמת שפל היסטורי.

כיוצא מזאת, סך חיובי מס רכישה על דירות להשקעה ברבעון השלישי עמד על 400 מלש"ח בלבד, לעומת רמת שיא של 1 מיליארד ₪ ברבעון השני.

בקרב הזוגות הצעירים נרשמה הירידה המתונה ביותר במספר הרוכשים – 10%. באוצר מסבירים זאת בעיקר על רקע גידול חד ברכישת דירות חדשות בשני פרויקטים גדולים, המאופיינים ברמות מחירים נמוכות יחסית.

משפרי הדיור רשמו ירידה של 18% בכמות הרכישות ברבעון השלישי, כאשר ניכרת ירידה חדה במשקלם של המשקיעים בדירות אותם מוכרים משפרי הדיור.

רכישת דירות חדשות רשמה ירידה של 32% ברבעון השלישי, אל רמתה הנמוכה ביותר מאז תום ההמתנה לתוכנית מע"מ אפס. ירדה חדה במיוחד נרשמה באזור ת"א.

רכישת דירות יד שניה רשמה ירידה של 33% ברבעון השלישי, אל רמתה הנמוכה ביותר מאז הרבעון האחרון של 2011. מעט יותר מחמישית ממכירות אלו נעשו על ידי משקיעים. כחמישית ממכירות המשקיעים היו למשקיעים אחרים, לעומת שיעור כמעט כפול ברבעון הקודם.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן