"לא מדירים אותנו מתכניות הדיור, אך אין בהן מענה מתאים לצרכי הציבור החרדי"

את הדברים אמר ח"כ אורי מקלב במסגרת דיון בוועדת הרפורמות שאישרה הקלות בבנייה חדשה במטרה להגדיל את היצע הדירות • בהתייחסו להקלות שנידונו אמר: "אנו תומכים בהוראת השעה בחשש, והתקווה היא כי היא תסייע בהורדת מחירי הדירות"

 • ביום המסוגל ג' בשלח שידור חי מביתו של מרן שה"ת, הצטרפו 》

  תוכן מקודם

 • ראש ישיבת פורת יוסף בבקשה יוצאת דופן: הצילו תלמיד שלי!

  תוכן מקודם

 • יש לך כסף. מגיע לך יחס של כבוד

  תוכן מקודם

 • " תחזירו את אבא שלנו הביתה" אם צעירה מבקשת עזרה

  תוכן מקודם

ועדת הרפורמות של הכנסת בראשות ח"כ אלי כהן אישרה לקריאה שנייה ושלישית את התיקון בהצעת חוק התכנון והבנייה הקובע שורה של הקלות בבנייה חדשה, במטרה להקל את מצוקת הדיור החריפה ולהביא להגדיל היצע הדירות למכירה בישראל.

על פי התיקון לחוק, יתאפשרו אחוזי בנייה משמעותיים, תוספת יחידות דיור ובנייה לגובה בבנייה של התחדשות עירונית – על אף שהתב"ע המקורית הגבילה סטייה והקלות באזורים הללו.

במהלך הדיונים הארוכים להכנת החוק לקריאה שנייה ושלישית ציין ח"כ הרב אורי מקלב כי "התוכנית הזו בלבד לא תפתור את מצוקת הדיור החריפה, אך זהו עוד נדבך בשרשרת חוקים, תקנות ורפורמות שנעשות כדי להילחם במצוקת הדיור". לדבריו, "תוכנית זו תגדיל את הרווחים של היזמים ומביאה לפגיעה מסוימת בחוקי התכנון והבנייה הקיימים ולכן אנו תומכים בהוראת השעה בחשש, אך אנו עושים זאת משום ששיש לכך השפעה לטובה על היצע הדירות בשוק והתקווה היא כי היא תסייע בהורדת מחירי הדירות".

לפי ההצעה, חלק ניכר מהדירות החדשות שייבנו במסגרת התחדשות עירונית יהיו דירות קטנות מ-75 מ"ר. "הלקונה המרכזית בחוק היא הצורך בהסכמת מהנדס העיר, וממילא של ראש העיר, לשינויים – כאשר החשש הוא שהם עלולים לעכב את התוכניות בשל חששם מכך שהתוכניות יביאו לעיר אוכלוסיות חלשות ויגרמו למחסור בתשתיות – וגם לכך צריך למצוא פתרון".

קרא עוד:
[postim]

באשר לפתרונות ייעודים למצוקת הדיור במגזר החרדי, אמר ח"כ הרב מקלב כי בכל יוזמות הרפורמות בתכנון ובנייה אין מענה ממוקד לצרכים. "בכל השיחות והפגישות שלנו עם גורמי התכנון אנו מעלים את נושא מצוקת הדיור במגזר החרדי ויש הבנה לצרכים של הציבור. "בניגוד לממשלה הקודמת לא מדירים אותנו מהתוכניות הכלליות, אך אין בהן מענה מתאימים לצרכי הציבור החרדי שמעוניין לרכוש דירות בצורה מרוכזת, בבנייה מתאימה תוך הגבלת גובה הבניין ומבני הציבור בסביבה וכדומה", אומר ח"כ מקלב ומציין כי "הפתרון לכך נעוץ בעידוד ובחיוב הרשויות המקומיות לבנייה עבור הציבור החרדי, בתוכניות מקלות ובפתרונות מתאימים.

"בסופו של דבר מצוקת הדיור במגזר החרדי היא חלק ממצוקת הדיור הכלכלית ואם לא יהיו פתרונות מתאימים למגזר החרדי בכל הרפורמות הללו, למרות שהשוק יוצף בדירות – ההיצע בציבור החרדי לא ישתנה והדבר ישפיע על שוק הנדל"ן הכללי וימתן את הירידה במחירי הדיור", סיכם.

(אילוסטרציה: מרים אלסטר – פלאש 90)