דוח מפרץ חיפה: הפחתה של כ-11% בזיהום האוויר

בשנת 2015 הופחת זיהום האוויר מפליטות התעשייה ב כ- 11%, הוחמרו הדרישות מתשעה מפעלים גדולים, הורחב פיקוח הפתע על התעשייה, ונתוני הניטור מארובות המפעלים מפורסמים לציבור באופן רציף ברשת • עד כה הותקנו מערכות השבת אדים בכ-90% מתחנות הדלק ויצא לדרך השלב הראשון בהפעלת "אזור אוויר נקי" בחיפה

 • שכני משפחת רוטנר בוידוי כואב: "תמיד ידענו שהמצב מורכב"

  תוכן מקודם

 • "עזרו לנו לצאת מפה" שמונה יתומים זועקים לעזרה

  תוכן מקודם

 • "אבא, תחזור!" מראות קשים בבית האבלים של משפחת יעקובזון.

  תוכן מקודם

 • השנה זוכים פעמיים- גם מקיימים את ההבטחה וגם זוכים בטיסה

  תוכן מקודם

השר להגנת הסביבה, אבי גבאי, ומנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, ישראל דנציגר הציגו היום (ג') את הדו"ח הרבעוני המסכם את תוצאות התכנית הלאומית לצמצום זיהום האוויר במפרץ חיפה והקריות ברבעון האחרון של 2015.

במסגרת התכנית, שפורסמה לפני 4 חודשים, מושקעים כ- 330 מיליון שקלים בחמש השנים הקרובות בשיפור איכות האוויר במפרץ חיפה, בהגברת הפיקוח והאכיפה, בצמצום הסיכונים לאוכלוסייה, בניטור מזהמים, בביצוע מחקרים בריאותיים ובהנגשת המידע לציבור.

קרא עוד:
[postim]

בתעשייה הופחתו בשנת 2015 11% מפליטות המזהמים האורגנים הנדיפים – ביחס ל-2014 ובסה"כ נמדדה ירידה של 65% בזיהום האוויר במפרץ חיפה מ-2009 עד 2015. המשרד להגנת הסביבה הציב ל77% מהמפעלים הגדולים דרישות מחמירות להפחתת מזהמים, כמחציתם בשנת 2015. ב- 4 מפעלים הושקעו עשרות מיליוני שקלים בשנת 2015 בטכנולוגיות לצמצום זיהום האוויר ומדידות של 58 מתוך 75 מכשירי ניטור בארובות, מפורסמות לציבור באופן רציף באינטרנט.

ברבעון האחרון הורחבו הפיקוח והאכיפה על המפעלים: המשרד להגנת הסביבה ביצע בדיקות פתע ב-27 ארובות, 17 סיורי פיקוח, מתוכם כשליש סיורי פתע, בדיקות פתע לדליפות לא מוקדיות ב-7 מפעלים. כנגד 11 מפעלים ננקטו הליכי אכיפה בשנה האחרונה.

????????????????????????????????????????בדיקות פתע בארובות מפעל שמן (צילום: ערן גרינוולד)

בתחבורה יצא לדרך השלב הראשון בהפעלת "אזור אוויר נקי" (אזור מופחת פליטות מתחבורה) בחיפה: החל מהיום תוגבל כניסת משאיות כבדות בשעות השיא לעיר התחתית בחיפה. במקביל, המשאיות יוכלו לנסוע דרך נמל חיפה או מנהרות הכרמל לאחר שתעריפי נסיעת משאיות קלות במנהרות הכרמל ירדו ב-40%. מסלול הנסיעה דרך המנהרות מפחית ב- 98% את חשיפת האוכלוסיה לזיהום מכלי רכב לעומת המסלול בעיר התחתית בחיפה.

בנוסף, בתחום התחבורה, 2 ציי תחבורה ציבורית קיבלו הוראות לצמצום זיהום אוויר ולשימוש באמצעי הנעה חלופיים נקיים, 177 כלי רכב מזהמים הורדו מהכביש במהלך מבצעי אכיפת זיהום אוויר ו ב- 90% מתחנות הדלק במפרץ הושלמה התקנת מערכות ייעודיות להפחתת פליטת אדי דלק.

????????????משאיות בחיפה. (צילום: ערן גרינוולד)

המשרד להגנת הסביבה הגביר את פעילות הניטור והמדידה והוסיף 2 תחנות ניידות לניטור איכות אוויר במפרץ חיפה, בנוסף ל-25 התחנות הקיימות, והכפיל את מספרן של נקודות הדיגום הסביבתי. בנושא צמצום סיכוני חומרים מסוכנים פורסם השלב האחרון להקמת מפעל לייצור אמוניה בדרום שיביא לסגירת המיכל בחיפה. במקביל נרשמה התקדמות משמעותית בניקוי קרקעות הקישון כש-80,000 מ"ק קרקעות מזוהמות הוצאו מקרקעית הקישון ונוקו מזיהום.

????????????????????????????????????????????????תחנות ניטור אוויר חדשות בחיפה. (צילום: רוני מימון)

השר אבי גבאי אמר היום: "חמש חודשים מאז השקת התכנית וכבר יש תוצאות בשטח. נגדיל את הניטור והדיגום ונוודא שאיכות החיים של תושבי חיפה והקריות תשתפר באופן דרמטי."

ראש עיריית חיפה, יונה יהב אמר: "בכוונתי לפעול, ככל שהסמכות תהייה בידי, לעצירה מוחלטת של כל התרחבות והגדלה של תעשיית הזיקוק, הייצור והאחסון של דלקים כימיקלים וחומרים נדיפים ומסוכנים אחרים. משום שאיננו יודעים עדיין את הקשר בין התחלואה לתעשייה אנחנו ממשיכים לנקוט במדיניות "אם יש ספק אין ספק"!

"היום הוא יום היסטורי! משום שלראשונה בתולדות ישראל נציג ממשלה נוטל על עצמו, לא רק את הסמכות, כי אם גם את האחריות מצד המדינה לתיקון העיוותים ואפילו פשעים שבוצעו במפרץ חיפה. אני מודה לשר אבי גבאי שקבע, יחד איתי, כי מפרץ חיפה איננה עוד החצר האחורית של מדינת ישראל ולא תהייה עוד הסל שאליו משליכים את התעשיות המזהמות."

????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, ישראל דנציגר, מציג את עיקרי דוח המפרץ
(צילום: ערן גילווארג)

(אילוסטרציה ראשי: באסל עווידאת – פלאש 90)

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן

logsuz shell indir instagram takipçi satın al ucuz gündem haber Pubg mobile cephaneleri takipçi satın al leke kremi aktif takipçi php shell

logsuz shell indir instagram takipçi satın al ucuz gündem haber Pubg mobile cephaneleri takipçi satın al leke kremi aktif takipçi php shell

logsuz shell indir instagram takipçi satın al ucuz gündem haber Pubg mobile cephaneleri takipçi satın al leke kremi aktif takipçi php shell