ב-2020: הרכב האוטונומי ייסע בכבישי ישראל

העתיד כבר כאן - מכונית ללא נהג תתפוס את נפח התנועה המרכזי בתוך שנים. בקרוב יוקצה שטח בדרום הארץ שישמש כשדה ניסוי לרכב האוטונומי • ההישגים האחרונים של מערכות הנהיגה האוטומטיות של גוגל, אפל וטסלה, מציגות: אפס תאונות

על פי תיאוריות מדע בדיוני היינו אמורים לצפות שבשנת 2016 כבר ניסע במכוניות מעופפות ושכבישים יהיו נחלת העבר. זה עוד לא כך וברור שהמציאות התחבורתית אינה כפי שנצפתה לפני עשרות שנים, יחד עם זאת אנחנו נמצאים בפתחו של שינוי אדיר ובהיבטים אחרים של התחבורה, נדמה שהעתיד כבר כאן.

נראה כי בעוד כמה שנים כלי הרכב שלנו ייסעו בכוחות עצמם, ללא נהג ובמילים אחרות רכב אוטונומי. לאור העובדה שכל ענקיות הטכנולוגיה כמצו אפל, גוגל, טסלה ועוד, מנסות להיות החלוצות בתחום המהפכני הזה נדמה כי היום שבו נוכל לקרוא עיתון בנינוחות, או ליהנות מהנוף תוך שהרכב שלנו נוהג בכוחות עצמו אינו רחוק. כיום נעים בכבישים כלי רכב חצי אוטונומיים (סמי-אוטונומיים) המסייעים לנהג במשימות נהיגה כגון שמירת מרחק, אי סטייה מנתיב ובלימה בחרום.

הרכב האוטונומי צפוי, להיות בטיחותי יותר מהנהג האנושי ולשחרר אותו מעול הנהיגה ומבזבוז הזמן הכרוך בה. לרכב האוטונומי אין מגבלות אנוש כגון היסח דעת, עייפות או שכרות. הרכב מצויד בסורקי לייזר קדמיים ואחוריים ובמצלמות המעניקים לו תמונה תלת-ממדית של הסביבה וכל מידע קבוע כגון שלטים על הדרך, צמתים ומבנים, או מידע משתנה כמו מכשולים ועצמים זמניים שמשפיעים על הנהיגה. כל אלה מציגים לרכב האוטונומי את המסלול בזמן אמת ומאפשרים לו לנסוע בבטחה.

המדען הראשי של משרד התחבורה, ד"ר שי סופר, אומר כי כבר ב-2020 הרכב האוטונומי ייסע בכבישי ישראל. כיום נעות מכוניות בעלות פונקציות אוטונומיות וייתכן שבעוד כמה שנים מהיום אנשים לא יורשו לנהוג ברכב רגיל בכבישים ציבוריים. היתרון המובהק הוא עולם ללא תאונות. משרד התחבורה נערך טכנולוגית למהפכה זו ובקרוב יוקצה שטח בדרום הארץ שישמש כשדה ניסוי לרכב האוטונומי.

אמנם לא די בטכנולוגיה עצמה ומשרד התחבורה כבר עומל במרץ על ההיבטים הרגולטוריים לקראת כניסתו של הרכב האוטונומי לארץ. המדען הראשי מנחה צוות של סטודנטים למשפטים מהמרכז הבינתחומי בהרצליה אשר יהיו אמונים על חיבור המלצות לרגולציה משפטית בכל הקשור לרכבים העצמאיים וביניהן שאלת מיליון הדולר על מי האחריות במקרה של תאונה. הנושא על סדר היום התחבורתי כאשר כבר לפני חודש במסגרת ביקור של שר התחבורה האמריקני בישראל הוסכם על שיתוף פעולה עתידי בין שתי המדינות בנושא קידום הרכב האוטונומי.

רכב אוטומטי

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *