הנימוק: כאשר כופים חייב בערבי חג ומועד, הפגיעה היא בלתי מידתית • "זה מתנהל כמו שוק אפור והמעקלים עושים את זה בברוטליות" אמר ח"כ אייכלר שהגיש את החוק

קרא עוד:
[postim]

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק אי נקיטת הליכים לפני מועדי ישראל של חבר הכנסת ישראל אייכלר וקבוצת חברי הכנסת.

על פי ההצעה, ייקבע בחוק, כי לא יינקטו נגד חייב הליכי גבייה בהוצאה לפועל או הליכים לגביית מס, בין היתר על ידי פקיד גבייה או גובה מס, בשלושת הימים שלפני מועדי ישראל.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "מטרת הסנקציות נגד חייבים אינו לחנך את הציבור למוסר תשלומים. מי שיש לו לשלם משלם. רוב החייבים אין להם מהיכן לשלם ומסתבכים. לכן מטרת ההוצאה לפועל היא לכפות את החייב, במטרה להוציא ממנו את כספי הזכאי. אבל כאשר עושים זאת בערבי חגים ומועדים, הפגיעה היא בלתי מידתית. מאחר והחייב לא יספיק לגייס את סכום החוב באותם ימי חג ומועד. לכן מוצע למנוע הליכי הוצאה לפועל בשלושת הימים שלפני מועדי ישראל."

ח"כ אייכלר: אין מקריות בעולם. רק אתמול היה דיון בוועדה לפניות ציבור, שבן שחייב כסף גר אצל הוריו, ובאו מעקלים ועיקלו את המטלטלין של ההורים שהם בכלל לא חייבים. בדיור גילינו שלא ההוצאה לפועל באים לקחת את המטלטלין אלא חברות פרטיות שנמדדות לפי ההתחלה שלהם. כך זה מתנהל כמו שוק אפור והמעקלים עושים את זה בברוטליות.

לגבי הערות שקיבלתי מהח"כים הערביים, אני מעוניין שהחוק יחול על המוסלמים לפי החגים שלהם.

44 תמכו ללא מתנגדים ונמנע אחד וההצעה תעבור לוועדת העבודה והרווחה.

(אילוסטרציה: יונתן זינדל – פלאש 90)