טלטלה בקווי הגז: מצרים מפסיקה האספקה לישראל

הידרדרות חמורה ביחסים עם מצרים: הממשל המצרי הודיע לישראל ולחברת EMG כי היא מבטלת את ההסכם עמה להזרמת גז טבעי לישראל • פרשנים: צעד טקטי במאבק משפטי

חברת הגז הלאומית המצרית EGAS הודיעה בסוף השבוע לישראל ולחברת EMG כי היא מבטלת את הסכם אספקת הגז לישראל באופן חד צדדי. כך פורסם היום בחדשות 2.

בחברת הגז מעורבת החברה הבינלאומית "אמפל" שבה שולט איש העסקים הישראלי יוסי מימן. אמפל מחזיקה ב-12.5 אחוזים ממניות EMG.

קרא עוד:

[postim]

בהודעה רשמית שמסרה אמפל לבורסה נטען כי EMG רואה בביטול ההסכם צעד בלתי חוקי שנעשה שלא בתום לב. באמפל דרשו כי ממשלת מצרים תחזור בה מהצעד וציינו כי בעלי המניות ב-EMG בוחנים צעדים משפטיים ואף שוקלים לפנות לגורמים מדיניים.

חלק מהפרשנים סוברים כי ההודעה על ביטול ההסכם הינו צעד טקטי במאבק המשפטי המתנהל כנגד המצרים, כאשר באוקטובר 2011 החלה EMG בקידום צעדים משפטיים כנגד חברות הגז של ממשלת מצרים והגישה תביעה על סך 8 מיליארד דולר כנגד המצרים, בטענה שלא עמדו בהסכמים המחייבים אותם לספק את הגז הטבעי לחברה.

ההסכם לאספקת הגז ממצרים הינו חלק בלתי נפרד מהנספח הכלכלי בהסכמי השלום בין מצרים לישראל. ביטול ההסכם הינו ללא ספק הידרדרות חמורה ביחסים שבין שתי המדינות.

כזכור, מאז נפילת השלטון במצרים, בפברואר 2011, פוצץ צינור הגז לישראל למעלה מ-10 פעמים. בכל פעם גרם הפיצוץ להפסקה קצרה בזרימת הגז, עד שלאחרונה הוחלט בישראל להפסיק להסתמך על EMG כספק גז לחברת החשמל ולעבור לשימוש מוגבר בגז ממאגר ים-תטיס הישראלי ולשימוש בדלק ופחם.

כידוע, המחסור בגז הטבעי ממצרים בעקבות הפיצוצים, הביא לעליה חדה בתעריפי מחיר החשמל בארץ, כאשר חברת החשמל הסתמכה רבות על הגז שהגיע ממצרים.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו