בחוות הדעת הובהר כי על מנת למנוע טענות לניגוד ענייניים, ראש הממשלה יימנע מלטפל בעניינים הנוגעים לחברות שבבעלות שאול אלוביץ' • מקורבי נתניהו: "החלטה תמוהה. מוסר כפול נגד נתניהו"

ממשרד המשפטים נמסר כי "בהתאם לחוות הדעת, על רקע יחסי החברות שבין ראש הממשלה לאלוביץ', יהיה על ראש הממשלה להימנע מלטפל בעניינים הנוגעים לחברות שבשליטת אלוביץ' וזאת על מנת למנוע טענות לניגוד עניינים ומחמת הנראות הציבורית".

המדובר בשאול אלוביץ', בעל השליטה בקבוצת החברות הכוללות בין היתר את בזק, יס, פלאפון, בזק בינלאומי וחלל תקשורת ,אתר האינטרנט וואלה וחברת ציוד התקשורת יורוקום ("קבוצת בזק").

במכתבו כתב היועמ"ש כי "במידה ויהיה צורך – יש לבחון באותה אמת מידה שבה יבחנו עניינים הנוגעים לקבוצת HOT, גם החלטות הנוגעות באופן יסודי לאפשרות התחרות מצד IBC, העשויה להיות מתחרה פוטנציאלית". העניין נחתם בקביעה המופנת לנתניהו ובה נכתב "המסקנה המתבקשת היא כי עלייך להימנע מלטפל בתחום התשתית הקווית והטלפוניה הנייחת בכללותו".

מקורבים לראש הממשלה ושר התקשורת בנימין נתניהו אמרו כי "זו החלטה תמוהה. יש פה נורמה כפולה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו. זו החלטה שתפתח עכשיו תיבת פנדורה של כל הנורמה החדשה הזו, והיא עשויה לשתק לא מעט מעבודת השרים. זו נורמה חדשה מחמירה שלא היתה עד כה בעולם ניגודי העניינים"

לדבריהם, "אם חברות גרידא היא עילה לניגוד עניינים, התקשורת צריכה לעבור על כל שרי הממשלה ולברר עם מי מראשי המשק הם ישבו לארוחת ערב במפגש חברתי בשנה האחרונה – ולדרוש שיימנעו מלעסוק בענייניהם. זו דוגמה למוסר כפול שבו מחיים נורמה אחת מחמירה לנתניהו ונורמה שונה לאחרים".

על פי דיווח בנושא באתר דה מרקר, ההערכות הן שנתניהו ימנה בקרוב את שר התיירות יריב לוין לשר האחראי על טיפול בתחומי התקשורת שעליהם נאסר עליו לטפל.

מנגד, יו״ר מרצ גלאון מברכת על החלטת היועמ״ש "למנוע את הסדר ההון-שלטון-עיתון שהונהג בין נתניהו לאלוביץ' כבעל השליטה באתר וואלה", לדבריה. "נתניהו יצטרך להכיר בעובדה שהתקשורת בישראל חופשית, ושאת משרד התקשורת צריך לנהל לפי שיקולים מקצועיים ולא לפי אינטרסים פוליטיים צרים".

גלאון הוסיפה: "לא יתכן שנתניהו יעניק הקלות והטבות לאלוביץ׳ בתמורה לסיקור אוהד למשפחת נתניהו. שיטת היד-רוחצת-יד שמאפשרת לנתניהו לקבל סיקור אוהד מוואלה בתמורה לשמירה על המונופול של בזק, היא לא רק מושחתת ופסולה מיסודה, היא גם עולה לכולנו במחירים כלכליים כבדים. בעקבות פנייתי, נתניהו יצטרך להכיר בעובדה שהתקשורת בישראל חופשית, וששיקולים ענייניים הם שצריכים לעמוד לנגד עיני שר התקשורת, ולא אינטרסים פוליטיים צרים".

ח"כ איתן כבל אמר בתגובה: "לפתחה של ועדת הכלכלה בראשותי ישנן סוגיות רבות אשר דורשות את החלטתו ושיתוף הפעולה של שר התקשורת במשרה מלאה. לצערי שר התקשורת הנוכחי מקדם את ענייני המשרד אך ורק מאחוריי הקלעים, מסרב להגיע לדיוני הועדה ואף נמצא בניגוד עניינים חריף אשר דורש ממנו השעייה מחלק נכבד מן הנושאים האמורים. ניגוד עניינים זה מעקר למעשה את שר התקשורת מתפקידו ועל כן אני קורא לו למנות שר תקשורת במשרה מלאה בהקדם אשר ימנע את גלי ההדף מן המצב האמור״.