הנתונים: עלות רכישת דירה זינקה ב-229 אלף שקל בשנה

למרות כל הדיבורים, הנתונים מלמדים שחלום הדירה הולך ומתרחק: את הנתונים על העלייה הדרמטית חשפה המשנה לנגידת בנק ישראל. למעלה מעשרה אחוז מסיבת ההתייקרות - עקב עלייה בריבית המשכנתאות

מחירי הדירות בישראל עלו בשנה שעברה ב-7.8%, אבל העלות הכוללת עלתה ב-13.5%. זאת, בגלל שעלות המימון עלתה ב-31%, כך גילתה היום המשנה לנגידת בנק ישראל פרופ' נדין בודו-טרכטנברג, במושב בנושא העוני בכנס מכון אהרון למדיניות כלכלית במרכז הבינתחומי.

לפי הנתונים שהציגה טרכטנברג, דירה ממוצעת עולה 100 אלף שקל יותר ממחירה בתחילת 2015, אבל העלות הכוללת של רכישת הדירה עלתה בלא-פחות מ-229 אלף שקל. בודו-טרכטנברג הסבירה כי 36 אלף שקל מתוך ההפרש מיוחסים לעלייה בריבית המשכנתאות.

היא ציינה במקביל כי בין 2011 ל-2015, ריבית המשכנתאות היתה במגמת ירידה ולכן גם העלות הכוללת של רכישת הדירה עלתה בקצב נמוך יותר, אבל המגמה התהפכה לפני כשנה וחצי, ומאז ריבית המשכנתאות בעלייה.

מה גרם לעלייה באחוזי הריבית? לדברי המשנה לנגידה ייתכנו לכך שתי סיבות: "אולי בגלל שזה משקף פרמיית סיכון גבוהה יותר או בגלל שאנחנו יודעים שהבנקים הגדולים הגיעו לגבול המשכנתאות שהם רוצים לתת ולכן יש פחות תחרות במשכנתאות. במלים אחרות, המצב התחרותי של השוק נחלש בשנה האחרונה".

לסיכום הוסיפה כי "מה שברור הוא שהמצב גרוע יותר ממה שהיה בשנה החולפת במיוחד עבור משקי בית בעשירונים הנמוכים. עלות המימון היא חלק נכבד מאד מההוצאה לדיור ולכן כל שינוי קטן משפיע מאד על משקי הבית".

המשנה לנגידה ציינה כי 10% מהכנסותיו של משק בית ממוצע בישראל ילכו במהלך השנים למימון הריבית על המשכנתא שלקח ו-10% נוספים יופנו למימון שירותי הניהול של החיסכון ארוך הטווח. "כל התייעלות שם מיתרגמת בחיסכון משמעותי למשקי הבית בדגש על משקי בית בעלי הכנסה נמוכה. יש מקום לייעל את ההוצאות שם".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *