לדברי אביגדור יצחקי, המשמעות היא שיש אנשים שלא יכולים לקנות או לשכור דירה • "אנשים גרים יותר עם ההורים, מפצלים דירות, מחפשים פתרונות כדי להתגבר על המחסור"

ראש מטה הדיור במשרד האוצר, אביגדור יצחקי, אמר היום בוועידת הנדל"ן השנתית של ארנסט אנד יאנג בשיתוף משרד עוה"ד שטיינמץ הרינג גורמן ושות' שנערכה בתל-אביב, כי "יש כיום מחסור בדירות שאנו מעריכים אותו ב-135 אלף. המשמעות היא שיש אנשים שלא יכולים לקנות או לשכור דירה".

לדברי יצחקי, "אנשים גרים יותר עם ההורים, מפצלים דירות, מחפשים פתרונות כדי להתגבר על המחסור. אין ספק שאנחנו בבעיה גדולה ולכן התפקיד העיקרי שלנו הוא לאשר גידול בייצור מספר הדירות במדינת ישראל", המשיך יצחקי, "אין שום דרך אחרת להתגבר על המשבר הזה. הכוחות שפועלים בשוק יוכלו לייצר יותר דירות, אך בינתיים ישנה כמות מוגבלת, במיוחד לגבי דירות על קרקעות מדינה. ביום שנוכל לייצר 50 אלף דירות בשנה, השוק הפרטי יוכל לעשות את שלו".

יצחקי התייחס לתוכנית מחיר למשתכן שמטרתה להקים דירות מוזלות לזכאים חסרי דיור. "את הדירות שלנו על קרקעות מדינה אנו מייעדים למחוסרי דיור, כאלה שאין להם ולא הייתה להם דירה", אמר, "הוזלנו את הקרקע בצורה משמעותית ואנחנו נותנים הנחה של עד 80% על הקרקע. בנוסף, אנחנו מסבסדים, בעיקר בפריפריה, את הפיתוח ב-40 אלף שקל ונותנים הנחה של 40-60 אלף שקל".

הוא הוסיף כי "אנחנו מורידים עוד ועוד את המחיר – ב-1,000 שקל למ"ר וב-2,000 שקל למ"ר, וההנחות יכולות להגיע ל-400-600 אלף שקל לדירה. שר האוצר החליט להכניס את היד לתוך הכיס – וזה עולה הרבה כסף. אנחנו מתכוונים עד סוף 2017 לשווק 100 אלף דירות במסגרת תוכנית ממחיר למשתכן".

יצחקי הודה כי ישנם חסמים רבים בדרך להגדלת היצר הדיור, הגדול בהם הוא חסם התשתיות (תחבורה, ביוב וסביבה). "יש בעיה גם בנושא המשכנתאות והאשראי", ציין, "הבנקים הגיעו למיצוי הכושר שלהם מול מגבלת האשראי. רק 6% מהאשראי הולך למגורים, כך שהכסף הזה הוא בעייתי ואנו נקיים ישיבה בשבוע הבא אצל השר, אליה יבואו כל הגורמים העוסקים באשראי, בהם גם המפקחת על הבנקים. אני מקווה שהם יביאו פתרונות ראויים".