אושר: אתר בניה שאירעה בו תאונת עבודה ייסגר למספר ימים

אושר בקריאה ראשונה בכנסת: הפסקת פעילות עד חמישה ימים, באתר בנייה שאירעה בו תאונת עבודה שהביאה למות אדם • בשנים האחרונות, מחצית ההרוגים בתאונות עבודה הם באתרי בניה

מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעת חוק ארגון הפיקוח על העבודה של חברי הכנסת אלי אלאלוף, איל בן-ראובן וקבוצת חברי כנסת.

מוצע להסמיך מפקח עבודה שנודע לו על תאונת עבודה שהביאה למותו של אדם או לפציעתו הקשה, להורות בצו על סגירת האתר ליומיים עם אפשרות להארכה בשלושה ימים נוספים. למחזיק במקום העבודה תינתן האפשרות להשמיע טענותיו לביטול הצו בהזדמנות הראשונה שלאחר מתן הצו.

בתקופה שבה האתר סגור מכוח הצו, ניתן יהיה לבצע באתר עבודות שהתיר המפקח לשם תיקון ליקויי הבטיחות בלבד. כן מוצע כי בימים בהם האתר יהיה סגור, ישלם המעסיק שכר עבודה לעובדים באתר.

בנוסף, מוצע לקבוע כי אי-קיום צו הפסקת עבודה יגרור עונש של שנתיים מאסר או קנס בסכום של 75,300 שקלים חדשים.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "בשנים האחרונות, למעלה ממחצית מכלל ההרוגים מתאונות עבודה, הם עובדים בענף הבנייה, ואלפים עובדים נוספים בענף הבניה נפצעים מדי שנה. הפיקוח באתרי הבניה בישראל, עליו אמון מינהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית במשרד הכלכלה, מעסיק מעט מדי מפקחים על למעלה מ-13,000 אתרי בניה ברחבי הארץ, והוא אינו אפקטיבי במידה מספקת. אין בו כדי לייצר הרתעה שתימנע הפרות של כללי בטיחות בעבודה או של העסקת עובדים ללא הכשרות מתאימות. התוצאות מתבטאות לצערנו באובדן חיי אדם, וחובה עלינו להבטיח פיקוח ראוי ויעיל על אתרי הבניה ואכיפה שתיצור הרתעה ממשית."

11 תמכו ללא מתנגדים וההצעה תועבר לוועדת העבודה והרווחה.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *