גפני פועל: גם לנכים יתאפשר לרכוש דירה ולקבל משכנתא

בשל סירוב חברות הביטוח לעשות ביטוח חיים לנכים, נמנעה מהם האפשרות לקבל משכנתא מהבנקים • גפני: "מניעת האפשרות לרכוש דירה מנכים לא מתאימה למדינה יהודית"

בדיון שהתקיים היום בועדת הכספים, התבטא יו"ר הועדה ח"כ משה גפני כי "הזכות לדיור היא זכות אנושית בסיסית וחלה גם על נכים. בשנים האחרונות המדינה הולכת לכיוונים לא טובים מבחינה מוסרית בכל מה שנוגע ליחס לחלשים שבתוכה, ביניהם ציבור הנכים. המדינה חייבת לשנות כיוון למסלול מוסרי, בוודאי בהיותה מדינה יהודית".

גפני כינס את הדיון המיוחד בעקבות פניות של ארגון נכי צה"ל, מהן עולה כי נכים, אף שהם משתכרים יפה, אינם מצליחים ליטול משכנתא בשל סירוב חברות הביטוח לעשות להם ביטוח חיים. הבנקים, כך מתברר, מתנים את מתן המשכנתא בקיומו של ביטוח חיים, אף שהנכס עצמו יכול לשמש בטוחה מספקת.

משנה ליו"ר ארגון נכי צה"ל, דני בן-אבו אמר בדיון: "המדינה מייצרת נכים כתוצאה ממלחמות ופעולות איבה וצריכה לחשוב אולי על אפלייה הפוכה. יש מבוגרי צוק איתן שלא יכולים לקחת משכנתא, כי צריכים לעמוד בהחזרים של 4,000 ₪ רק על המשכנתא ועוד 2,000 ₪ – 2,500 ₪ בחודש רק על ביטוח חיים. כלומר נכה שמישכן את חייו למען המדינה, למחרת לא יכול לרכוש לעצמו קורת גג. אולי גם באוטובוס יאמרו לו, אתה נכה ואתה מהווה סכנה אז תשלם מחיר כפול על נסיעה?

סמנכ"ל התאחדות חברות הביטוח, רפי דורפמן: "בנקים למשכנתאות דורשים ביטוח חיים, אך אין חוק שמחייב אותם אלא משיקולים שלהם. ואז מתחיל תהליך הצטרפות שאלון כללי והצהרת בריאות. בעוד אדם בריא יתקבל בתנאים רגילים, נכים יתקבלו בתנאים שלוקחים בחשבון את מצבם".

נציגת אגף הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל, עודדה פרץ אמרה כי "בנק ישראל לא מחייב את הבנקים לדרוש ביטוח חיים אך מאפשר זאת. בפועל הבנקים דורשים, כי המדינה והחברה לא טולרנטיות כלפי פינויים והם יודעים שיהיה דיון ציבורי 'איך בנק מפנה נכה או שאירים של נכה מדירה' והדרישה לביטוח חיים מאפשרת לבנקים לתת דירות גם לבעלי יכולת החזר פחות טובה. הבטוחה של הדירה זה לא דבר שאנחנו רוצים שיממשו וגם בתי המשפט מתחו ביקורת על הבנקים במקרים בהם נתנו משכנתאות ללא ביטוח חיים".

יו"ר הוועדה גפני הודיע, ש"לא ירפה מהנושא. המדינה חייבת להיכנס לעניין. בעבר המדינה היתה מתערבת בנושא הדיור ומזה כמה שנים שהיא משכה ידיה מהנושא. לא יתכן שחברות הביטוח דורשות מחיר עבור ביטוח חיים שהוא יותר מ- 50% ואף יותר ממה שמשלם אדם רגיל".

גפני פנה לאיגוד חברות הביטוח בבקשה שיחזרו לוועדה לאחר שייבדקו כיצד הם יכולים לסייע, כך שלא תידרש חקיקה. "מלכתחילה אנחנו מעדיפים לא להתערב בענייניהן הפנימיים של חברות הביטוח אך נשקול זאת במידת הצורך" אמר.

עוד הודיע, שיזמן דיון בהשתתפות בנק ישראל, משרד הביטחון, משרד האוצר, אגף תקציבים ואגף הביטוח ושוק ההון, וכן משרדי השיכון, הרווחה וביטוח לאומי. בנוסף, איגוד הבנקים וחברות הביטוח. "אני מתבייש בשם המדינה, שבסוף בוחנים אם לתת משכנתא לפי בחינה למי יש תוחלת חיים יותר ארוכה. זה לא מתאים למדינה יהודית. אורך החיים לא בידינו! על המדינה לשנות כיוון בעניין הזה, לכיוון יותר מוסרי ואם צריך, נתקן את המצב בחקיקה" סיכם.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן