למרות שאנו באמצע עונת הקיץ, מחירי הפירות יקרים מאוד • החקלאים מאשימים את פערי התיווך הגבוהים וטוענים: "יש אנשים שלא מסתפקים ב-20%, שרוצים 200%"

בדרך כלל, בתחילת עונת הקיץ, מחירי הפירות גבוהים מאוד, אך הם יורדים בהמשך. השנה התהליך הפוך. מחירי הפירות רק עולים כל העת למחירים בלתי סבירים בעליל.

העיתון הכלכלי גלובס בדק את ממוצע המחירים בעזרת אתר פרייסז. על פי הממצאים, ממוצע מחיר הענבים הוא 12-20 שקל לק"ג, מנגו נמכר ב-9 עד 20 שקל לק"ג ומחיר האפרסק, הנקטרינה והשזיף עומד על 10-20 שקל לק"ג.

פרוספר תורג'מן ממושב צוריאל משמש כיו"ר הוועדה החקלאית במועצה אזורית מעלה יוסף. ב-35 השנים האחרונות הוא מגדל אפרסקים ונקטרינות. את האשם במחירים הגבוהים הוא תולה בפערי התיווך.

"אני משווק לאחת הרשתות, ופערי התיווך הורגים אותנו. במקום שהצרכן ייהנה מהתוצרת שלנו במחיר נורמלי, הפירות עוברים שלוש ידיים עד שזה מגיע לצרכן. החקלאי לא נהנה ממחירים גבוהים. אני מקבל ברוטו 4.50 שקלים לק"ג. אחרי כל ההוצאות – בית אריזה, שינוע, מכיוון שאנחנו רחוקים מהמרכז, הוצאות מים ושכר – נשארים לי 2.80 שקלים נטו לק"ג".

אז איך זה מתגלגל לצרכן במחיר כפול? לדבריו, "יש באמצע הרבה אנשים, שנהנים ולא מסתפקים היום ב-20%. הם רוצים 200%. כחקלאי, האינטרס שלי הוא שהמחיר יהיה כמה שיותר נמוך, כדי שהצרכן יקנה יותר. הסיטונאי לוקח את האחוזים שלו. מתגלגל לעוד מישהו שלוקח את הסחורה מהסיטונאי, ועל כל אחד כזה אנחנו משלמים את הקנס. החקלאי תמיד מצטייר כאחד שגוזל, אבל בסוף הוא לא מצליח לממן את עצמו".

לטענתו, הממשלה אינה עושה מספיק לשימור החקלאות. "אם היא הייתה עושה מספיק – כולם היו נהנים, גם הצרכנים וגם החקלאים. בעשור האחרון מדיניות הממשלה כלפי החקלאים השתנתה. שלא לדבר על מחירי המים שעולים כל שני וחמישי. חקלאי צריך לשלם 3 שקל לקוב מים. זה כמעט שלישי מהוצאות הגידול של הפרי. וזה רק המים. אחרי שנכנסנו למלחמות עם משרד האוצר ומשרד החקלאות, הם מבינים שאי אפשר להתקיים עם 3 שקל לקוב".