איימו עלינו שהצעד רק יעלה את מחירי השכירות הגבוהים, אך בינתיים מתברר שעוד לפני מימוש מס דירה שלישית, המשקיעים כבר קונים פחות דירות, דבר שיגדיל את ההיצע ואולי יצליח להוריד מעט את המחיר

לאחר ששר האוצר משה כחלון הציג את תוכניתו להטלת מס גבוה על בעלי דירה שלישית ומעלה, קמה התנגדות גדולה למהלך, בנימוק כי הדבר יביא להעלת מחירי השכירות.

ההיגיון מאחורי ההתנגדות הייתה כי במקום שהדבר יביא להוזלת מחירי הדירות למכירה, מחירי הדירות להשכרה יעלו, כך, שדווקא האוכלוסייה החלשה, זו שאין ברשותה כסף לרכישת דירה, תיפגע מעליית מחירי השכירות.

האם מחירי השכירות אכן יעלו בעקבות התוכנית? עדיין אין לדעת. דבר אחד ברור: היוזמה להקטנת רכישת הדירות להשקעה על ידי בעלי ההון, ובכך להקטין את הביקוש ולהוזיל את המחירים – הצליחה בינתיים. כך עולה מסקירת הכלכלן הראשי באוצר לחודש אוגוסט.

על פי הסקירה, בחודש האחרון נרשמה ירידה של 14% בהיקף רכישת דירות על ידי משקיעים, והוא עמד על 17% בלבד מכלל הדירות שנרכשו, מדובר בשפל חדש בהיקף הרכישות על ידי משקיעים, כאשר השיא נרשם ברבעון השני של 2009 ועמד על כ-33%. כמו כן, במשך תקופה ארוכה עמד היקף המשקיעים על שיעור של למעלה מ-20%.

עם זאת, גם מכירת הדירות למגורים רשמה ירידה החודש, כאשר במהלך אוגוסט נרכשו 9,500 דירות, ירידה של 2% בהשוואה לחודש הקודם, בהמשך לירידה בשיעור של 6% בחודש יולי. ההערכה של האוצר היא כי מכירות במסגרת "מחיר למשתכן" בקריית מוצקין ו"מחיר מטרה" בראש העין בחודש אוגוסט מיתנו את הירידה בהשוואה לחודש הקודם.

לפי דו"ח האוצר שהתייחס כמעט כולו לנתונים הנוגעים למשקיעים, הירידה ברכישות המשקיעים הקיפה את כל האזורים, למעט נצרת, כאשר הירידות הבולטות נרשמו באזור המרכז (31%), ובמיוחד בפלח השוק של הדירות החדשות. ירידות חדות ברכישות המשקיעים נרשמו גם באזור באר שבע ובאזור חיפה (18% ו-16%, בהתאמה), שניים מהאזורים הבולטים ביותר ברכישות המשקיעים בשנים האחרונות.

שלא במפתיע, גם באוצר הודו כי הגורם המרכזי לירידה החדה ברכישות המשקיעים הוא הצעת החוק לפיה יוכבד המיסוי על משקיעים המחזיקים בבעלותם לפחות שלוש דירות. למרות התנגדות של גורמים רבים בממשלה ובקואליציה לקידום החוק, כחלון ממשיך לקדם אותו במרץ ואף הגדירו אותו כחוק שחייב לעבור עד לכדי סגירת "דילים" פוליטיים שיאפשרו את העברתו.