כל מי שניסה בתקופה האחרונה לקחת משכנתא מהבנק, גילה כי הפקידים עושים הכל על מנת להקשות עליו את קבלת ההלוואה • הדבר מקשה על רוכשי הדירות • "בנק ישראל אינו רוצה להוריד את מחירי הדירות"

הבוקר, הביעו חברי וועדת הכספים תרעומת על העובדה שנגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, נמנעה מלספק תשובות ופתרונות למצב שנוצר שמקשה עוד יותר על זוגות צעירים ברכישת דירות, כאשר הבנקים העלו את הריביות על המשכנתאות, ואינם מאפשרים ליווי של יועץ חיצוני.

את האשמה החמורה ביותר, באומרו כי בנק ישראל אינו מעוניין שמחירי הדירות יירדו, הביע ח"כ יצחק וקנין מש"ס אשר אמר כי "בבנק ישראל לא רוצים להוריד את מחירי הדירות. אני עוקב אחרי הדיונים האלה כבר שנים. זה כל הסיפור".

ח"כ מיקי לוי אמר כי "נגידת בנק ישראל אפילו לא אמרה לנו שהיא תבדוק את הנושא למען אזרחי ישראל. אני מקבל טלפונים מאזרחים וזוגות צעירים בעקבות המצוקה עקב התייקרות הריביות. אנחנו שליחי הציבור ולא נתנו לו קרן אור". לוי קרא ליו"ר הוועדה, "ליזום דיון בהקדם ושייצא מכתב מטעם הוועדה. היה דיון פורה אך הנגידה מרחה אותנו ולא זכינו לתשובות הולמות. שהיא תחזור לכאן עם תשובות ולדיון נוסף".

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) אמר כי "באופן חריג, יש כאן הסכמה נדירה בין קואליציה ואופוזיציה שיש לטפל בעניין ולכן יש לנהל מאבק בעניין גם אם בסופו של דבר לא נצליח". תמך בדבריו ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) שאמר כי אכן נדרש לחזור ולקיים דיון שבו יינתנו תשובות ברורות כיצד מטפלים בנושא.

במהלך הדיון אף התברר כי ציבור רוכשי הדירות משלם על כך הון עתק. ח"כ אורלי לוי-אבקסיס (ישראל ביתנו) סיפקה את הנתון הבא: "הצעירים הפסידו במצטבר 5 מיליארד ₪ בשנה האחרונה לטובת הבנקים בגלל הצעדים שנקט בנק ישראל".

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני השיב לחברי הכנסת: "אין ספק שיש כאן בעיה מורכבת וקשה ואני לא ארפה מהעניין. הבנקים עובדים באופן חמור על ציבור נוטלי המשכנתאות, בין השאר ע"י מניעת כניסת ייעוץ משכנתאות חיצוני לפגישות עם נציגיהם. אני לוקח את הדברים לתשומת ליבי ואני אדבר עם הנגידה. הדיון של אתמול חשוב וטוב שזה הוצף, אך זה לא מספיק ולא בנק ישראל לבדו, אלא גם האוצר וגם משרד השיכון. ועדת הכספים לא תרפה מהנושא ונאבק למען האפשרות שזוגות צעירים יוכלו לרכוש דירה במחירים שפויים".

שערורייה: הבנקים הגבילו את יועצי המשכנתאות והעלו את הריביות