שערו היציג של הדולר נותר היום ללא שינוי, אך זמן קצר לאחר מיכן, רכש בנק ישראל מאות מיליוני דולרים והוא עבר לעלייה של 0.3% מול השקל • מוקדם יותר התבטא בכיר לשעבר בבנק ישראל כנגד מדיניות הבנק במלחמתו בהתחזקות הדולר

בנק ישראל התערב היום (ד') במסחר במט"ח ורכש מאות מיליוני דולרים לאחר קביעת השער היציג. לאחר קביעת היציג עבר הדולר מיציבות לעלייה של 0.3%, והוא נסחר כעת תמורת 3.778 שקלים.

מוקדם יותר היום, שערו היציג של הדולר נקבע היום על 3.768 שקלים, ללא שינוי. שערו היציג של היורו נקבע על 4.068 שקלים, עלייה של 0.3%. בעולם, היורו מאבד 0.4% ונסחר תמורת 1.08 דולרים.

פעילות בנק ישראל באה על רקע הפרסום היום כי בארי טאף, מי שפרש מהוועדה המוניטארית של בנק ישראל ב-2013, טען כי "ההתערבות בשוק המט"ח היא למעשה סובסידיה ליצוא, ויש לבחון אותה מחדש". לדבריו, "ההתערבות בשוק המט"ח היא למעשה סובסידיה ליצוא. אני חושב שיש לבחון את המדיניות הזו מחדש – היא נועדה לטווח קצר ומעולם לא התכוונו שתהיה בשימוש קבוע".

יוסי פרנק, מנכ"ל אנרג'י פייננס, התייחס אתמול בשיחה עם TheMarker להתחזקות של השקל מול הדולר. לדבריו, מדובר בפעילות ספקולטיבית של סוחרים – ולא מדובר במסחר תקין. הוא הצביע על העובדה כי דווקא בימי שישי, עת המסחר בשוק המט"ח דליל יותר – הדולר נחלש מול השקל. "קיימת מניפולציה אחת גדולה, שקופה ובוטה במסחר הדולרי", הוא ציין. לדבריו, כדי לא לפגוע במשק וביצואנים, על בנק ישראל לקבוע רצועת ניוד לשער הדולר, שתמנע את נפילתו מול השקל.

במחלקת המחקר של FXCM ישראל כתבו הבוקר: "בעולם הדולר קורס, כאשר מדד הדולר ירד מתחת לרף 100 ורשם בינואר את פתיחת השנה הגרועה ביותר מזה עשור. זאת על רקע התבטאויותיו של ראש מועצת המסחר של טראמפ, פיטר נווארו, שציין כי גרמניה יוצאת נשכרת מערכו הנמוך מדי של היורו. התבטאותו מצטרפת להתבטאויותיו של טראמפ בשבועות האחרונים על ערכו הגבוה מדי של הדולר, ובשווקים ישנו חשש מפני מלחמת מטבעות בין ארצות הברית לבין שותפות הסחר המרכזיות שלה ובראשן אירופה וסין.

"ההתבטאות הזו מצטרפת לקו המדיניות המתנצח של טראמפ, שמגביר את החשש מפני גל של פרוטקציוניזם ומלחמות סחר בעולם, מה שעשוי לפגוע בצמיחה הגלובלית וביציבות הפיננסית. הדולר-שקל אמנם הגיב בצורה מתונה יותר בהשוואה לירידה של הדולר בעולם, אך הדבר נובע בעיקר מסיבות טכניות ומהעובדה כי הצמד מצוי במכירת יתר. המשך הקריסה של הדולר בעולם תביא גם את הדולר-שקל לשבור מתחת לרמות השפל האחרונות".