מתקפה כלכלית נגד טראמפ: "בלתי צפוי ולא מבין בכלכלה"

לאחר שחגגו את זכייתו של טראמפ, יצאו גולדמן סאקס וג'יי.פי מורגן צ'ייס באזהרות לנוכח התמקדותו של טראמפ בהגירה וסחר • כריסטין לינדאו, סגנית נשיא מודי'ס העולמית תוקפת: "טראמפ יודע למכור רק דבר אחד - את שמו"

כתבות נוספות בנושא:

באישור ההנהלה? תשלום על שעות פיקטיביות ברכבת ישראל
הדולר מתרסק לשפל חדש; בנק ישראל לא מתערב בשער היציג
עסקים גדולים למכירה – כל מה שחשוב שתדעו לפני רכישה
אנחנו עומדים הרבה יותר בפקק: זינוק של כ-30% בעומסי התנועה בישראל
 • מזעזע:" הילדים מנסים לפנות לעצמם מקום ראוי לשינה"

  תוכן מקודם

 • ראש הישיבה בברכה מפתיעה: "וכל התורמים יזכו לפרנסה ברווח ובנקל!"

  תוכן מקודם

 • נוגע ללב: אברך צעיר מבקש: "תעזרו לי לנצח את המחלה"

  תוכן מקודם

 • "תחזרי הביתה דחוף" כך השתנו חייה של אסתר לבלי שוב.

  תוכן מקודם

לפני כמה שבועות היו האנליסטים בוול סטריט עסוקים בשיפור התחזיות הכלכליות בציפייה שהנשיא טראמפ יישם רפורמת מס נרחבת, יצמצם את הרגולציה ויציג תמריצים תקציביים חדשים. אולם שבועיים לתוך כהונתו, והנשיא ממוקד בעיקר בהגירה וסחר, והאנליסטים בחלק מהבנקים מתחילים לבחון מחדש את הערכותיהם, וחוששים בעיקר מאי ודאות בנוגע להשפעה של טראמפ על השווקים והצמיחה בארה"ב.

"בעקבות הבחירות, השינוי החיובי בסנטימנט בקרב משקיעים, עסקים וצרכנים אותת כי הם מעריכים שהסיכוי לקיצוצי מסים ורגולציה קלה יותר גבוה מהסיכון להגבלת הסחר וההגירה", כתבו כלכלני גולדמן סאקס, בהובלת אלק פיליפס. "לאחר חודש, מאזן הסיכונים פחות חיובי לדעתנו". בדו"ח של גולדמן סאקס, מציין פיליפס שלוש סיבות לנימה הזהירה יותר:

הקושי של הרפובליקאים בקונגרס בביטול רפורמת הבריאות: ניסיונותיהם של הרפובליקאים להחליף את חוק שירותי הבריאות בני ההשגה נגד הקונצנזוס, הוא איתות לנורמה של הממשל החדש. משקיעים שמצפים כי הקונגרס, הנשלט על ידי רפובליקאים יוכל לאשר שינויים נרחבים, כולל רפורמה במס ותמריצים תקציביים, עלולים להתאכזב. "הקשיים שהרפובליקאים בקונגרס נתקלו בהם בביטול אובמה-קייר לא מעודד למי שמצפה להשגת הסכמה מהירה על רפורמה במס או מימון תשתיות, ומחזק את עמדתנו כי תמריץ תקציבי, אם יקרה, לא יגיע לפני 2018", כתב פיליפס.

הקיטוב הפוליטי מחמיר: הצו הנשיאותי של טראמפ האוסר על בני לאומים משבע מדינות מוסלמיות להיכנס לארה"ב עורר תגובת נגד בוושינגטון ולא סייע לגשר על הפער בין רפובליקאים ודמוקרטים. בשל כך הסיכוי לשיתוף פעולה בין מפלגתי הצטמצם עוד יותר. "שיתוף פעולה דו מפלגתי נראה אפשרי בכמה נושאים לאחר הבחירות, אולם הסביבה הפוליטית נראית מקוטבת עתה יותר מתמיד, ולכן אפשר להעריך כי נושאים הדורשים תמיכה משני הצדדים ייתקלו במכשולים ניכרים", אמר פיליפס, שציין שבמקום שינויים רדיקליים יהיו שינויים קטנים שיצליחו לעבור בסנאט.

פגיעה הרסנית בשווקים: התמקדותו של טראמפ בהגירה עלולה לאכזב ויותר מכך את התאגידים ואת וול סטריט; היא עלולה להיות הרסנית. "כמה מפעולות הממשל לאחרונה מזכירות לנו שהנשיא עשוי למלא את הבטחות הקמפיין שלו בנושאי סחר והגירה. חלקן עלול להתגלות כהרסני לשווקים הפיננסיים ולכלכלה הריאלית", הסיק פיליפס.

במקביל, כריסטין לינדאו, סגנית נשיא מודי'ס העולמית אמרה בפורום שוק החוב של מידרוג שנערך היום בנוכחות בכירים בשוק ההון בבורסה לניירות ערך בתל אביב כי "טראמפ בלתי צפוי, לא מבין בכלכלה ויודע למכור רק דבר אחד – את שמו. מחליט לצייץ ללא כל הבנה כלכלית ולא יודע דבר על שיעורי הריבית בעולם". מודי'ס היא אחת משלוש חברות הדירוג המדרגות את ישראל בהתאם לחוזקות החולשות של המשק הישראלי מה שמשפיע על שיעורי הריבית שניתנים על אגרות החוב הממשלתיות.

בתשובה לשאלה שנשאלה על ידי ירום אריאב, לשעבר מנכ"ל משרד האוצר, על ניסיונותיו של טראמפ להביא להסכם שלום באזור באמצעות חתנו היהודי, ענתה לינדאו כי היא "לא צופה למאמץ הזה סיכוי גדול וצריך יותר מחתן יהודי כדי להגיע להסכם אזורי מאחר ויש כל כך הרבה מדינות מעורבות ורוויות אינטרסים". לינדאו הוסיפה כי "המתח האזורי מוביל לתקציב ביטחון מוגדל וגבוה משמעותית. הסכם שלום עם פלסטינאים וירידה במתח האזורי בשני הצדדים תביא לפינוי תקציבים לטובת דברים אחרים ותגדיל את היציבות שלה בישראל".

כתבות קשורות

באישור ההנהלה? תשלום על שעות פיקטיביות ברכבת ישראל
הדולר מתרסק לשפל חדש; בנק ישראל לא מתערב בשער היציג
עסקים גדולים למכירה – כל מה שחשוב שתדעו לפני רכישה
אנחנו עומדים הרבה יותר בפקק: זינוק של כ-30% בעומסי התנועה בישראל
הסוף למדבקות? שוב יוזמה לתצוגת מחירים דיגיטלית ברשתות המזון
נהג מונית שסרב להסיע נכה בכיסא גלגלים יפצה אותו בסכום גדול
משתמשים במזומן? שימו לב להגבלה החדשה נגדכם
מפגש אקוסיסטם לשילוב חרדים בהייטק
התפרצות מגפות וקריסת תשתיות - המבקר קובע: ישראל לא ערוכה למשבר האקלים
הזינוק המטורף של טסלה: אלו השיאים ששבר אילון מאסק
לזה יש להם כסף: החתולים יקבלו 12,000,000 ש"ח מתקציב המדינה
הסחטנות של מפלגת ימינה בכספים הקואליציוניים: הנתונים נחשפים
הסרטון שעושה את ההבדל – סרטוני מוצר וסרטוני הדרכה לעסקים
הרשת של טראמפ הופכת אותו לעשיר יותר מאי פעם - אבל הצרות כבר התחילו
לתשומת לב תלמידי הנהיגה: מיום ראשון תו ירוק בטסטים
בשורה לניצולי השואה: הגדלת הקצבה לניצולים תוך שבועיים
חוק מס הגודש בגוש דן אושר בועדה - כניסתו לתוקף תידחה • כך זה יעבוד
איווט בריצת אמוק: המס על חד פעמי ייכנס לתוקף בעוד 10 ימים

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו