גם סעודיה וגם רוסיה ירדו בכמות התפוקה שלהם, ובכך עקפה רוסיה והפכה ליצרנית הנפט הגדולה בעולם • התפוקה הרוסית ירדה ל-10.49 מיליון חביות נפט ליום בממוצע, בעוד התפוקה של סעודיה ירדה ל-10.46 מיליון חביות ליום

רוסיה הפכה ליצרנית הנפט הגדולה בעולם בחודש דצמבר תוך שהיא עוקפת את סעודיה, כך על פי נתוני סוכנות הנתונים המשותפת לארגוני יצרניות הנפט (JODI), הממוקמת בריאד.

במהלך חודש דצמבר רוסיה שאבה בממוצע כמות של 10.49 מיליון חביות נפט ליום, ירידה של 29 אלף חביות לעומת החודש הקודם. התפוקה של ערב הסעודית ירדה ל-10.46 מיליון חביות ליום במהלך אותו החודש, לעומת 10.72 מיליון חביות ליום בנובמבר.

זוהי הפעם הראשונה מאז מרץ האחרון שרוסיה גברה על ערב הסעודית בהיקף ייצור הנפט. ערב הסעודית ויצרניות נוספות מארגון המדינות יצואניות הנפט (אופ"ק) החליטו בסוף נובמבר להגביל את היצע הנפט שלהם ב-1.2 מיליון חביות ליום למשך 6 חודשים, החל מתחילת ינואר, כאשר חלקה של ערב הסעודית בקיצוץ הוא המשמעותי ביותר. מדינות שאינן חברות אופ"ק, ובכללן רוסיה, התחייבו אף הן להגביל את הייצור.

מחירי נפט מסוג ברנט טיפסו בכ-20% מאז סוף נובמבר. ארה"ב, היצרנית השלישית בגודלה בעולם, ייצרה בדצמבר 8.8 מיליון חביות נפט ליום, לעומת 8.9 מיליון חביות בנובמבר.