ח"כ מוזס בדיון על המשכנתאות בוועדת כספים: בנק ישראל מתעלם ממצוקת הזוגות הצעירים • בדבריו הוא הציג את האבסורד המקומם שנוצר וטען כי "האוצר דואג לקופה הציבורית, בנק ישראל דואג לבנקים. רק לזוגות הצעירים אף אחד לא דואג"

זוגות צעירים שזוכים ב"מחיר למשתכן" אינם מצליחים לממש את התכנית. כך טען שוב יו"ר סיעת יהדות התורה ח"כ מנחם אליעזר מוזס בדיון שקיימה ועדת הכספים בנושא התייקרות המשכנתאות.

"זוג שכבר זכה ב"מחיר למשתכן", עובר דרך ארוכה ורבת מכשולים בדרך למימוש הזכייה. הזוגות הצעירים שהולכים לפריפריה, ויש בידי רשימה גם של אלה שזכו במחיר למשתכן באופקים, ברכסים, מגיעים לבנק, מבקשים משכנתא ונאלצים להציג תלוש של לא פחות מ 12,000 ₪ הכנסה של שני ההורים.

"זוג אחד אמר לי: "אם הייתה לי הכנסה של 12,000 ₪ לא הייתי הולך לגור באופקים. הייתי נשאר בבית שמש, בשביל זה אני עובר לפריפריה?". מוזס טען כי בהתנהלותו זו, המדינה מקבעת את המצב לפיו, זוג צעיר לא יוכל להגיע לרכישת דירה. "פעם, עוד הייתה אפשרות לצרף כלווה נוסף את ההורים. אך במשפחות ברוכות ילדים, ההורים מהווים "לווה נוסף" לילד הראשון והשני. בלתי אפשרי יותר.

"התוצאה היא", אמר מוזס, "שרק ילדי העשירים, שיש להם מעט ילדים, זוכים בפיס הזה ששמו "מחיר למשתכן", כי ההורים הם הלווה הנוסף, ומציגים תלוש עם הכנסה גבוהה, והתוצאה היא בהתאם". מוזס הביא לדוגמא את שכונת רמת שלמה בירושלים. "ברמת שלמה מתקיים הפתגם: "כסף נדבק לכסף", שם זכו ילדי העשירים במתנה של כמיליון ₪ לדירה! כי במקום כזה, בשכונת רמת שלמה, מחיר דירה בשוק עומד על כ 2.7 מיליון ₪ לדירה. להם, ילדי העשירים, הייתה אפשרות לקבל משכנתא טובה, וכך זכו וקיבלו דירה זולה ששוויה פי שניים! וכל זה בשל יכולת הוריהם לשמש לווה נוסף".

"המדינה משקיעה 100,000 ₪ בגין כל יחידת דיור בהסכמי גג, משקיע בסבסוד פיתוח ועוד מיליונים רבים. לו היו מפנים תקציבי עתק אלו להקלה בלקיחת משכנתא, היינו מאפשרים בכך לכל זוג צעיר, לא רק לילדי העשירים, לרכוש דירה ולזכות ב"מחיר למשתכן". מוזס סיכם: "בסופו של דבר, בנק ישראל דואג רק לבנקים, האוצר, דואג לתקציב ולקופת האוצר, ולא נשאר מי שידאג לזוגות הצעירים!".