מדד מחירי הדירות לחודשים פברואר-מארס 2017 ירד ב-0.5% - כך מדווחת היום (ב') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. במקביל מעדכנת הלמ"ס כי מחירי הדירות ברבעון הראשון של 2017 ירדו ב-2.9% לעומת המחירים ברבעון האחרון של 2016

מחירי הדירות ירדו בשליש הראשון של 2017 בחצי אחוז, כך עולה מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שפורסמו היום (שני). לפי הנתונים במדד המחירים לצרכן, מחירי הדירות בחודשים פברואר-מארס ירדו בחצי אחוז.

עוד עולה מנתוני הלמ"ס כי מחיר דירה ממוצעת ברבעון הראשון של 2017 היה נמוך ב-2.9% מאשר ברבעון האחרון של 2016. גורם במשרד האוצר המקורב לשר משה כחלון העריך כי השילוב בין עליית הריבית על משכנתאות וכוונת המדינה להטיל מס על בעלי דירה שלישית הוא שהוביל לירידה הנוכחית.
העלייה במצטברת ב-12 החודשים האחרונים עומדת כעת על 4.7% בלבד, לעומת 7.5% בתחילת השנה.

כזכור הירידה במחירי הדירות לחודשים נובמבר-דצמבר 2016 – עמד על 1.2% אך עודכן בדיעבד לירידה של 0.5% בלבד – ירידה דומה לזו שמדווחת כעת.

לפי נתוני משרד האוצר, בארבעת החודשים שאחרי אישור המס על דירה שלישית מחירי הדיור דווקא עלו ב-0.15%, אך לעומת התקופה המקבילה אשתקד מדובר בשיפור, אז הם עלו ב-2.5%. סיעות האופוזיציה עתרו לאחרונה לבג"ץ נגד חוק "מס דירה שלישית" בטענה לליקויים טכניים במהלך החקיקה. במשרד האוצר חוששים כי אם יבוטל החוק, משקיעי נדל"ן "יתנפלו" מחדש על השוק ויגרמו לעלייה מיידית במחירים.

בתשובת המדינה לבג"ץ נכתב כי שר האוצר משה כחלון אינו מסכים לחוקק מחדש את החוק – לאחר שאושר בכנסת בקריאה שנייה ושלישית. על פי ההודעה, כחלון מסרב לעשות זאת בשל השלכות המהלך על שוק הדיור. זאת לאחר שעל פי המדינה נרשמה מגמה חיובית של ירידה במספר הדירות להשקעה לחודש, וכן התמתנות משמעותית בעליית מחירי הדיור.

כחלון: "לא אביא את מס על דירה שלישית לחקיקה נוספת"

לפני ארבעה ימים, האשים שר האוצר כחלון את חברי הכנסת מ"המחנה הציוני" ומ"יש עתיד" בכך שהם פועלים נגד הזוגות הצעירים.
"אתם הלכתם לבית המשפט בשביל לוודא שלזוגות הצעירים לא תהיה דירה לעולם", האשים כחלון.

כחלון לאופוזיציה: "בגללכם לזוגות הצעירים לא תהיה דירה לעולם"