עלות אחזקת רכב כוללת מלבד דלק גם הוצאות ביטוח, חניה, בלאי, טיפולים במוסך וירידת ערך. כל אלו מעלים את השאלה האם בכלל משתלם להחזיק רכב פרטי בישראל, והתשובה לכך מורכבת מכפי שנהוג לחשוב. הנה כל הפרטים

רכב פרטי הוא נכון להיום אמצעי התחבורה הנפוץ ביותר בישראל. בניגוד למדינות מערביות אחרות ברחבי העולם, רוב התושבים בארץ עדיין מעדיפים להשתמש ברכב פרטי ולא בתחבורה ציבורית.

כמו כן, יש לזכור שבישראל גם לא נפוץ השימוש באופניים והרכבים המוגדרים כ"דו-גלגלי" עדיין לא מסוגלים להתחרות ברכב המשפחתי והקלאסי. עם זאת, סקירה יסודית של עלויות אחזקת רכב מעלה לא מעט תהיות.

כמה אתם באמת משלמים על הרכב שלכם?

ראשית, יש לזכור שעלות אחזקת רכב מורכבת בראש ובראשונה מהוצאות הדלק. ישראל היא מדינה שבה הדלק יקר ביחס למדינות אחרות ומחירו צפוי לעלות עוד יותר בשנים הקרובות. עלויות דלק על רכב פרטי סטנדרטי מגיעות למאות שקלים בחודש, בעיקר אם מביאים בחשבון את העמידה בפקקים ואת העומס בכניסה לערים הגדולות.

שנית, עלות אחזקת רכב כוללת מלבד הדלק גם הוצאות נוספות. הוצאות אלו הן למשל ביטוח רכב חובה ומקיף, כניסה לחניונים או השכרת חנייה ליד בית פרטי, בלאי טבעי ושחיקה שמחייבים ביקורים תכופים במוסך וכמובן ירידת ערך. גם ירידת ערך של כמה אחוזים בודדים בשנה מבטלת כמעט לחלוטין את האטרקטיביות של הרכב כמוצר צריכה, מה גם שמלכתחילה מגולמים במחיר המקורי לא מעט מיסי קנייה.

המשמעות היא שאפילו אחרי השגת המימון המקורי לרכישת הרכב, נדרש הנהג הממוצע להתמודד עם שורה ארוכה של הוצאות. הוצאות אלו פוגעות באיכות החיים ומנטרלות את היתרונות של הרכב כאמצעי תחבורה שאמור לכאורה להיות נוח ונגיש. מעבר לכך, הצפיפות בכבישים לא צפויה להיפתר בקרוב וההישענות על הרכב הפרטי לא אמורה לעלות בקנה אחד עם האסטרטגיה של משרד התחבורה.

אז מה הפתרון?

אנשים שלא צריכים רכב 24 שעוות ביממה, 7 ימים בשבוע, בהחלט יכולים למצוא אלטרנטיבות משתלמות. קודם כל, כדאי להם לשקול בכל זאת את התחבורה הציבורית ולתת לה הזדמנות. התחבורה הציבורית בישראל אמנם לוקה בחסר וממש לא עומדת בסטנדרטים המקובלים בארצות הברית ובאירופה, אך היא גם לא גרועה כפי שנהוג להציג אותה. היא מתאימה בעיקר למי שצריך רכב כדי להגיע לעבודה ולמי שגר בערים גדולות ויכול להרשות לעצמו להזמין מדי פעם מונית.

חוץ מזה, ניתן לברר על השכרת רכב וכך לכל הפחות לחסוך את הוצאות הקנייה והתחזוקה. גם בהשכרת רכב יש צורך בהוצאות דלק, אך הן נמוכות משמעותית במידה ובוחרים את הדגם הנכון. אפשר להסתפק ברכבים בקטגוריית מיני וסופר מיני, לשכור את הרכב לתקופות קצרות וליהנות מכל העולמות בלי לחרוג מהתקציב.