Yonatan Sindel/Flash90

לומדים נהיגה? בקרוב תמתינו רק 3 ימים לטסט

שתי חברות זכו במכרז הפרטת מבחני הנהיגה המעשיים וההמתנה לטסט שאורכת חמישה חודשים בממוצע צפויה להתקצר דרמטית. "קיצור זמני ההמתנה למבחנים, יחסוך לתלמידים הנדרשים לבצע טסט חוזר מאות שקלים", הסביר שר התחבורה ישראל כץ

טלדור ופמי פרימיום הן החברות שיפעילו מחודש יוני הקרוב את מבחני הנהיגה המעשיים ("טסטים"), לאחר שזכו במכרז ההפרטה של משרד התחבורה. כך מפרסם הבוקר העיתון "ידיעות אחרונות". טלדור תפעיל את מערך הטסטים בצפון הארץ, עד אזור פתח תקווה, פמי פרימיום מירושלים ותל-אביב, דרומה. לפי המכרז, כל אחת צריכה להעסיק 90 בוחני נהיגה, כך שיהיו 180 בסך הכל. מבין 130 הבוחנים הקבועים שמעסיק כיום משרד התחבורה, 64 ייקלטו בשתי הזכייניות, ועוד 25 יעברו לשמש כמפקחים עליהן ועל מורי הנהיגה. שאר הבוחנים יפרשו בתנאים משופרים.

על הפרטת הטסטים הוחלט לפני שנתיים, בעקבות המשבר המתמשך במבחני הנהיגה, זמני המתנה ארוכים לטסט, יחסים בעייתיים של חלק מהבוחנים לנבחנים ולמורים ופערים לא הגיוניים בין שיעורי מעבר הטסטים באזורים שונים בארץ, בעיקר שיעור גבוה של כישלונות בצפון לעומת שאר המדינה. למהלך קדמה לפני עשור הפרטה של מבחני התיאוריה, שהתגלתה כמוצלחת.

ההפרטה התעכבה בשל עתירות שהגישו הבוחנים וההסתדרות לבית הדין הארצי לעבודה ולבג"ץ נגד המהלך ונגד העברת הסמכות לקבוע מי כשיר לנהיגה לגורמים פרטיים. העתירות נדחו והשופטים קבעו כי הפיקוח הממשלתי על החברות הפרטיות ישמר את השליטה של המדינה על הפעילות. יש להזכיר בהקשר זה כי בהודעה הראשונה של משרד התחבורה אודות קיצור זמני ההמתנה (חודש מרס, 2016), מבחני הנהיגה הראשונים במתכונת החדשה צפויים היו להתחיל לפני כחצי שנה.

ביזנעס שימושי

במכרז התמודדו שבע חברות, ביניהן טארגט, מילגם, סיסטם ומעבדות מתקדמות. טלדור ופמי פרימיום זכו בעבר במכרזים קודמים של משרד התחבורה. טלדור הייתה מהמפעילות הראשונות של מבחני התיאוריה לאחר ההפרטה ופמי פרימיום מפעילה תחנות צילום רישיונות נהיגה והפקת אישורים רפואיים לנהגים. הזכייה נקבעה בהתאם לציון שקיבלו הזוכות על איכות ההצעה, ולפי המחיר שביקשו מהמדינה לביצוע המבחנים.

לטלדור תשלם המדינה 137 שקל למבחן נהיגה, ולפמי פרימיום 146 שקל. הצעתה של טלדור הייתה נמוכה יותר, על סמך ההערכה כי בחלקה הצפוני של המדינה ימשיכו להתקיים יותר מבחני נהיגה בשנה לעומת חלקה הדרומי, 220 אלף לעומת 200 אלף, כך שהוצאותיה הקבועות יתחלקו על פני מספר גבוה יותר של נבחנים, שמספרם צפוי בשני האזורים לגדול בכ-2% בשנה. כך או כך צפויה כל אחת מהחברות לקבל מהמדינה בכל שנה כ-30 מיליון שקל עבור ביצוע המבחנים. הנבחנים אגב משלמים וימשיכו לשלם למדינה 141 שקל לטסט. משך הזכייה היא לארבע שנים, עם אפשרות הארכה לשלוש שנים נוספות.

החידושים במבחנים

כיום עומד זמן ההמתנה לטסט על כחמישה חודשים, לאחר שגם תוספת של 40 בוחנים זמניים עד להפרטה לא שיפרה את המצב. באחרונה אושרה קליטתם של 14 בוחנים זמניים נוספים, ואלה יתחילו לבחון תלמידים בעוד כחודש. לפי השיטה החדשה תעבור הקצאת הטסטים ממורי הנהיגה לזכיינים, שיקצו לתלמידים טסט ראשון בתוך שלושה ימים, ומבחן חוזר בתוך 7־14 ימים לכל היותר.

ההחלטה על הצלחת תלמיד תתבסס על קריטריונים ברורים, מדידים ומחייבים, תוך צמצום שיקול דעת של הבוחן בקביעת תוצאות הבחינה המעשית. הבוחן יעניק ציונים לנבחן בטאבלט שיישא, והמחשב יקבע אם התלמיד עבר. ברכב יותקנו מצלמות לתיעוד מסלול נסיעת המבחן ותיעוד הנבחן במהלך הטסט. הצילום יכלול גם הקלטה קולית בתוך הרכב שבו תותקן גם מערכת GPS לצורך ניטור, מעקב ותיעוד מסלולי הנסיעה של הרכב. תיעוד המבחן יועבר למחשב אישי או לטאבלט של הבוחן. אמצעים אלה יסייעו בהגברת הפיקוח והאכיפה וכן בהבטחת אחידות והוגנות במבחנים בין כל התלמידים.

שר התחבורה, ישראל כץ, ציין כי מדובר ברפורמה מהפכנית וקפיצת מדרגה, וכוללת שימוש במערכות טכנולוגיות מתקדמות ומערך פיקוח ובקרה מקצועי על המבחנים. "קיצור זמני ההמתנה למבחנים, יחסוך לתלמידים הנדרשים לבצע טסט חוזר מאות שקלים, מאחר שעתה הם יידרשו לקחת פחות שיעורי נהיגה בין טסט לטסט", הוסיף כץ.

מקור: http://bizzness.net/

10 תגובות

בדיוק עכשיו נזכרו אחרי שסוף סוף עברתי כמעט אחרי שנתיים של לימוד ומבחנים מעצבנים עם טסטרים עצבנים ומרובעים ומרושעים!!!

נחום, מזל"ט

רשעים ארורים!

עכשיו מזל"ט.
דוקא נחום עד עכשיו היה טזל"מ [טייס זעיר ללא מטוס].

לא יהיה כלום כי לא היה כלום! ביבי לשילטון!

סוף כל סוף

נחום,
העם איתך!
גם אני ממש עכשיו עברתי אחרי שנתיים קשות, ים שיעורי נהיגה ו 8 טסטים 🙁

פשוט מזעזע
איזה מוטיבציה יש ללמוד שאתה יודע
שאם אתה נכשל תחכה 5 חודשים
אני לומד 2 וחצי שנים
והפסקתי ושוב התחלתי וחוזר חלילה
מדינה של רשעים
מי יפצה על עגמת נפש שאני עובר

חבל שזה לא עכשיו רק ביוני

רק במדינה שביבי הוא ראש הממשלה לא יהיה כלום כי אין כלום
וחוץ מזה ישראל כץ מקבל המון כסף מההפרטה יש כאן ריח ברור של הון שלטון

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *