המידע שמקבל הלקוח מהמהנדס הוא ראשון בחשיבותו ובסופו של דבר חוסך הרבה מאד כספים בהליך הרכישה הן של דירה חדשה והן של דירת יד שנייה.

כל אדם שרוכש דירה חדשה או יד שנייה מקבל אין ספור עצות על ההתנהלות הנכונה מול הקבלן או מול בעל הנכס. אחת ההמלצות החשובות ביותר היא ביצוע בדיקה מקיפה של הדירה טרם הכניסה אליה.

כשמדובר על רכישת דירה בפרויקט בינוי או רכישת דירה שנבנתה לפני שנים רבות ביצוע מהלך של בדק בית הוא הדבר החשוב ביותר בתהליך קניית הנכס.

ביצוע בדק בית בדירת יד שניה

בדירות רבות שנבנו לפני כמה שנים או לפני כמה עשרות שנים קיימים ליקויים. אדם שרוכש את הדירה חייב להיות מודע לליקויים טרם חתימת החוזה כדי לדעת מה תהיה עלות תיקון הליקויים ובעקבות כך לקבל החלטה אם לקנות את הדירה או לא. כשמדובר בשיפוץ רוחבי בנושאים אקוטיים שונים כמו צנרת וההשלכות שלה מדובר בעלויות מאד גבוהות, דבר שמייקר באופן משמעותי את עלות הדירה.

לכל קונה קיים תחשיב פיננסי בהתאם ליכולות שלו ותוספת נכבדה למחיר הדירה אינה תמיד אפשרית מבחינת המימון ולעיתים קרובות גם אינה כדאית כיוון שהלקוח ישלם הן למוכר והן לקבלן השיפוצים ובסך הכול ערך הרכישה יהיה הרבה יותר גבוה מערך הדירה בשוק.

קרדיט תמונה דף הפייסבוק של סאגה בדק בית

 

הליך הביקורת בדירה יד שניה

מהנדס אזרחי שנשכר על ידי הקונים, בוחן את תקינותה של הדירה לאורכה ולרוחבה. נושאי איטום, צנרת, מערכת חשמל, אריחים, קירות, חלונות, דלתות, מרפסת ואין ספור נושאים נוספים.

בתום הבדיקה הוא מגיש דוח מפורט ביותר על הליקויים ועל עלויות התיקון המשוערות לכל סעיף. אם מדובר בסכומים משמעותיים, הרוכשים נכנסים שוב למשא ומתן עם המוכרים במטרה להפחית את ערך השיפוץ מהמחיר שנקבע לדירה.

אם המוכרים הסכימו, אפשר להמשיך את התהליך והקונים יבצעו את השיפוצים אם הם מעוניינים בכך. אם המוכרים לא מסכימים להוריד את מלוא העלויות או מוכנים להפחית חלק מהן, יחליט הקונה הפוטנציאלי אם לקנות את הדירה או לא.

אילו הקונה לא היה משתמש בדוח של המהנדס, הוא היה נכנס לדירה ותוך פרק זמן מסוים היו צצות בעיות טכניות שונות שהיו עולות לו בממון רב, לאחר ששילם מחיר מלא עבור הדירה.

בדק בית בדירה חדשה

בתום הבניה מומלץ להזמין מהנדס שיבצע בדק בית בכל היקף הדירה. המטרה היא לבדוק אם קיימים ליקויים בעבודות הבנייה השונות שבוצעו בדירה כמו נושאי בטיחות, חשמל, צנרת, קירות ועוד. המהנדס עלול לגלות בעיות המצריכות טיפול מידי טרם הכניסה לדירה כמו לדוגמה מעקה במרפסת שאינו בטיחותי או צנרת דולפת שעלולה לגרום להצפה, רטיבות, בעיות איטום ועובש תוך פרק זמן קצר.

בעלי הנכס פונים לקבלן ודורשים לבצע את הפעולות הנדרשות במיידי כיוון שאינם יכולים להיכנס לדירה שהיא במצב כזה.

בנוסף לכך המהנדס מתריע על בעיות חשובות נוספות שעל הקבלן לתקן אך הן אינן דחופות ואינן אקוטיות כך שהלקוח יכול להיכנס לגור בביתו ועל הקבלן לדאוג לתיקון הליקויים עד שנה מיום מסירת הדירה שזו שנת האחריות.

המידע שמקבל הלקוח מהמהנדס הוא ראשון בחשיבותו ובסופו של דבר חוסך הרבה מאד כספים בהליך הרכישה הן של דירה חדשה והן של דירת יד שנייה.