יהודי הונגריה בדרישה מרוסיה – החזירו את ספרי התורה שגנבתם

יהודי הונגריה בראשות הרב שלמה קובאס פנו לשלטונות רוסיה בדרישה שיחזירו מאות ספרי תורה ואלפי פריטים יקרי ערך השייכים לקהילה היהודית ונגנבו במהלך מלחמת העולם השניה ע"י הנאצים וחיילי הצבא האדום.

יהודי הונגריה פנו לשלטונות ברוסיה בבקשה שיחזירו כ-400 מגילות ומאות פריטים יקרי ערך שנגנבו ע"י הנאצים וחיילי הצבא האדום במהלך מלחמת העולם השנייה. כך מדווחת סוכנות הידיעות רויטרס.

קרא עוד:

[postim]

במהלך מלחמת העולם השניה, גנבו הנאצים וחיילים מהצבא האדום בין 300 ל-400 ספרי תורה וכן למעלה מ-1000 פריטים יקרי ערך, ביניהם גלימות, ספרי קודש, כתרי תורה ועוד.

הרב שלמה קובאס המכהן כרבה הראשי של הונגריה, פנה במכתב לשלטונות רוסיה בדרישה שיחזירו את כל מה שגנבו במהלך השואה. הרב ציין כי ספרי התורה ושאר הפריטים שנגנבו מאוחסנים במוזאונים ברוסיה. במכתבו קרא הרב לשלטונות רוסיה: "אנחנו לא מדברים על חפצי אמנות שגנבתם, אלא רק על תשמישי הקדושה של הקהילה היהודית".
הרב ביקש לאפשר למשלחת הונגרית לבקר ברוסיה ולתעד את הפריטים ע"מ להשיבם בצורה מסודרת.
אל הרב הצטרף שר החוץ ההונגרי שכתב לרוסים, 'השבת הפריטים הגנובים הינה כעת בעלת חשיבות לאומית, וכל עיכוב בנושא גורם לצער רב'.

בהונגריה עשו שיעורי בית לפני שפנו לרוסים ודיווחו כי על פי קטלוג שמצוי בידיהם, כ-344 ספרי תורה מאוחסנים במוזיאון ההיסטורי הלאומי של רוסיה. ספרים נוספים מאוחסנים במוזאונים נוספים ברחבי רוסיה.

הרב קובאס אמר, "אין ספק כי ספרי התורה שייכים לקהילה היהודית בהונגריה, כיום, אנו היורשים של בעלי הספרים ואנו דורשים לקבל בחזרה את כל מה שגנבו מאיתנו".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן