הדברים נחשפו בתחקיר ערוץ 2 בנושא ההתעללות בבעלי החיים במשחטת "אדום אדום" שבבעלות תנובה • הגאון רבי שלמה מחפוד גאב"ד בד"צ 'יורה דעה' בתגובה: "אין שום בעיה הלכתית"

בסוף השבוע פרסם ערוץ 2 תחקיר בנושא התעללות חמורה בבעלי חיים במשחטת 'אדום אדום' שבבעלות תנובה. מהתחקיר עלו מעשי התעללות קשים בשגרה בבעלי החיים טרם שחיטה כגון שימוש בשוקרים חשמליים, כדי להאיץ בבעלי חיים לזוז ממקומם. מהתחקיר עלה כי העובדים קיבלו הוראה מהממונה עליהם להתעמר בבעלי החיים כדי לזרזם ולהביאם לשחיטה במהירות וללא מאמץ, בכך ניסו המפרסמים לערער את הכשרות שניתנה לחברת תנובה לאחר שהם טענו שהתנהגות זו פסולה על פי דיני הכשרות הצרופה.

קרא עוד:

[postim]

התחקיר זעזע לא רק את אגדות צער בעלי החיים אלא גם את הציבור הדתי המקפיד על כשרות רבים התלוננו כי התעללות בבעלי חיים אסורה על פי ההלכה ומכאן נובע שקנו מוצרים שאינם כשרים במאת האחוזים.

בתנובה הגיבו : "כפי שאנו מקפידים שאיכות המוצרים שלנו תהיה גבוהה ביותר וכשרה ביותר ותעיד על כך שביעות רצונם של לקוחותינו, ובפרט מהמגזר הדתי והחרדי, נקפיד שהתנהלות והתעללות כזו לא תחזור על עצמה. עם היוודע לנו הפרטים מנהל המפעל פרש מתפקידו, ועבודתם של כל עובדי החברה הקבלנית הופסקה לאלתר. בימים אלה מותקנות מצלמות בכל המשחטות, אך הכשרות הינה מהודרת וכמו שהרבנים מעידים.

על פי ההלכה השימוש בשוקר חשמלי מוטל במחלוקת הפוסקים. אולם הגאון רבי שלמה מחפוד שליט"א גאב"ד בד"צ 'יורה דעה' המעניק כשרות למשחטה הגיב אמש לראשונה על הדברים בראיון שהעניק לעיתונאי החרדי מוטי סגל בקו החשיפות של הקול החרדי אמר : "בכל הבדצ"ים משתמשים בשוקר חשמלי של 12 V גם בעדה החרדית גם אצל הרב לנדא וגם בבד"צ בית יוסף. השוקר הזה פועל על סוללות והוא לא גורם להימום הבהמה מדובר במקל המחזיר את הבהמה למסלול השחיטה". הגר"ש מחפוד הוסיף ואמר :"כל הבלאגן הזה נוצר על ידי שונאי ישראל המנסים לחבל בשחיטה היהודית" דברי הגר"ש מחפוד.

חשוב לציין שדווקא ההלכה היהודית דורשת להתנהג בעדינות עם הבהמות, ובעולם הבשר הלא כשר מהממים את הבהמות עם שוקרים חזקים ומצערים פי עשר, כך שהצביעות של הארגונים השונים מתגלה שוב.