הישג לרב עמאר: בתוך 4 חודשים יובא חוק 'הארכת כהונת הרבנים הראשיים'

'הבית היהודי' הכניס בהסכם קואליציוני את חוק הרב עמאר | הערכה: הרב מצגר לא יתמודד לכהונה נוספת, סיכוייו נמוכים | ההכרעה תהיה בין הרבנים איגרא, סתיו והרב שפירא | JDN עם מה שהתרחש מאחורי הקלעים.

מנפלאות ההסכם הקואליציוני שבין הבית היהודי לבין הליכוד ביתנו, סמוך לכניסת השבת נחתם ההסכם הקואליציוני בין הבית היהודי לבין הליכוד ביתנו. בין סעיפי ההסכם נכלל חוק עמאר שמשמעותו, חוק הארכת כהונת הרבנים הראשיים שיאפשר להם להתמודד בבחירות הקרובות לכהונה נוספת.

קרא עוד:

[postim]

נזכיר, עד היום רב ראשי לישראל יכל לכהן כעשר שנים וזאת לאחר הארכה בשנה השביעית לשלוש שנים נוספות. טרם אירע מקרה שלא הוארכה כהונת הרבנים הראשיים לעשר שנים.

בימים הקרובים, הרבנים הראשיים לישראל הרב יונה מצגר והגאון ר' שלמה משה עמאר יסיימו את כהונתם וזאת בהתאם לחוק.

אלא שמסתמן כי מדובר בהפוגה קלה עד להשלמת חוק עמאר שלפי ההערכה הוא יעבור בתוך ארבעה חודשים. בכנסת השמונה עשרה ניסו אנשי ש"ס להאריך את הכהונה, אולם הצעת החוק נתקעה בוועדת חוקה בראשות חבר הכנסת דוד רותם. סמוך לכניסת שבת מסמן הגר"ש עמאר ניצחון בדרך לכהונה שנייה.

דרמה של ממש התחוללה מאחורי הקלעים, כאשר אנשי 'האיחוד הלאומי' עמדו על כך בתוקף שהצעת החוק תכלל בתוך ההסכם הקואליציוני. הלחץ של בנט עשה את שלו והוא הודיע שללא הסעיף הזה, הבית היהודי מחוץ לממשלה. נתניהו נאלץ לשדל את איווט ליברמן שיסיר את התנגדותו. ליברמן, רצה לראות את הרב עמאר מחוץ לרבנות הראשית ורצה לראות רבנות ראשית לישראל – אחרת.

כאמור, ההסכם נחתם והגר"ש עמאר ירוץ לסיבוב נוסף. הארכת החוק גורמת לשקט ברחוב השס"י, שכן בפני מרן הרב עובדיה יוסף שליט"א עומדת שאלה קשה: מי מבין בניו יכהן במשרה?

בבית הרב הכריזו כבר שלושה על התמודדות, הרב דוד יוסף – ראש מוסדות 'יחווה דעת', הרב אברהם יוסף – רב העיר חולון רואה עצמו כמועמד מתאים ואף נתמך ע"י האיש החזק בש"ס, אחיו הרב משה יוסף וכן הרב יצחק יוסף הסובר כי המשרה מגיעה לו וזאת בשל אי התקדמות בהליך הבחירה למשרת הרב הראשי של העיר ירושלים.

אלא שבציבור האשכנזי כבר עכשיו מתחוללת לה דרמה. ההערכה היא כי הרב מצגר לא ירוץ שכן כהונתו ליוותה את הרבנות הראשית לישראל בפרשיות מביכות. מבקריו טוענים כי הוא הוריד את הרבנות הראשית לשפל חסר תקדים והוא הרבה לשהות בחו"ל ולבקר קהילות שונות, דבר שגרם לא פעם ולא פעמיים למבוכות למבקרים ולרבנות הראשית לישראל.

מסתבר כי בגוף הבוחר הנוכחי, לרב מצגר לא יהיה רוב אולם ממידע שהגיע לידי JDN עולה כי מצגר נפגש לפני כשבוע לפגישת הכרות ראשונה עם יו"ר הבית היהודי, ח"כ נפתלי בנט.

סביר להניח כי על התפקיד יתמודדו שלושה מקרב הציונות הדתית, דוד סתיו הגר"א איגרא – דיין בבית הדין הגדול והגאון ר' יעקב שפירא – ראש ישיבת מרכז הרב. ההערכה שבבית היהודי ירקמו דיל מול הרב עמאר ויבטיחו את מועמדותו של רב אשכנזי ציוני דתי.

בש"ס ובבית היהודי מעריכים הערב בפני כתב JDN, כי הדיל של פתח תקווה (הרב מיכה לוי מונה כרב האשכנזי והרב אטיאס מונה כרב ספרדי) ישוחזר ברמה הארצית.

2 תגובות

את הלחץ שיש על בנט מצד היהדות החרדית מנצלים לג'ובים משפחתיים………

עכשיו הרב נחום אייזנשטיין יוכל לישון בשקט: ברבנות הראשית ימשיך לכהן רב אורטודקסי. כשעמאר ימשיך להיות רב ראשי לא יצטרכו ספר יוחסין. ברוך ה'. אלא שאם אייזנשטיין ישן בשקט, אז מי יעשה רעש?
עכשיו ברצינות. עמאר הוכיח בכל שנות כהונתו שיש לריפורמים ולקונסרבטיבים נציג נאמן ברבנות. עמאר ידע להתיר כל מה שזז, גם מה שהריפורמים לא היו מתירים. ולכן עמאר טוב ללפיד ובנט. וכל הפוליטקאים "החרדים" רימו את עצמם ואת רבותיהם.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *