האם קיים דיל בין הגרמ"ש עמאר לדוד סתיו? | מתי יועבר החוק המאפשר התמודדות נוספת לרבנים מכהנים? | ומה קורה עם הגרי"ד גרוסמן? | JDN על הדיל שבדרך.

הבחירות לרבנות הראשית בפתח ודומה כי לא הייתה מערכת סוערת לבחירת הרבנים הראשיים בישראל כמו המערכת הנוכחית. אתר JDN היה הראשון לחשוף את דבר הדיל שבין הראשון לציון ונשיא בית הדין הגדול, הרב הראשי לישראל הגאון ר' משה שלמה עמאר שליט"א לבין דוד סתיו, רב העיר שוהם ומראשי רבני סתיו.

קרא עוד:

[postim]

כזכור, חשפנו שתוארך כהונת הרבנים הראשיים עד לשינוי החוק בו יוכל רב ראשי מכהן להתמודד לכהונה נוספת. מסתבר שהדיווח היה אמיתי שכן את ההוכחות לכך קיבלנו בדוגמת ההסכם הקואליציוני שנכרת בין הבית היהודי לליכוד ביתנו. בהסכם נכתב כי הממשלה תאריך את כהונתם של הרבנים הראשיים לישראל למשך ארבעה חודשים, שינוי בחוק שעבר בקריאה שנייה ושלישית בטרם יצאה הכנסת ה-19 לפגרת הפסח והסעיף הנוסף בהסכם עוסק בכך שבמהלך הארבעה חודשים תאשר הכנסת את הארכת חוק הרבנים הראשיים המכונה חוק הרב עמאר.

אלא, שכעת השאלה המרכזית המעסיקה רבים היא: מול מי מתבצע הדיל? לJDN נודע כי ערב הרכבת הממשלה ישבו בכירים מן 'הבית היהודי' לצד אנשי הגרמ"ש עמאר לצורך בניית הדיל האפשרי בו הגרמ"ש יכהן כרב הראשי לישראל וראשון לציון ואילו הכסא האשכנזי יישאר למועמד הדתי לאומי. מאז כינונה של הממשלה ה-33 המערכת הפנים חרדית גועשת ורוחשת סביב קיומו של הדיל בין הגר"ש עמאר לרב סתיו.

בכיר בבית היהודי טען בלהט בפני כתב JDN כי לא קיים דיל. מספר ימים לאחר מכן הוא חזר בו ואמר כי קיימים סיכומים בין הגרמ"ש עמאר לבית היהודי, אולם שמו של הרב סתיו לא עלה כלל לדיון. אותו בכיר טען כי ההבנות הן באשר למועמדתו של אליעזר איגרא, אולם ככל שעוברים הימים מתבהרת לה התמונה ומתברר כי הבחירות לרבנות הראשית הוא הנושא העומד כיום על סדר יומה של היהדות החרדית, הן בש"ס והן ביהדות התורה.

ביהדות התורה מנסים ללחוץ כרגע על הרב גרוסמן ממגדל העמק כי יואיל להכריז על התמודדות ובכך לסיים את הסאגה שעלולה לטענתם להמית קלון על הרבנות הראשית לישראל. הרב גרוסמן לא הכחיש עד עתה את הפרסומים בJDN על התמודדות אפשרית על משרת הרב הראשי לישראל. אולם, מקורביו טענו כי הרב אינו מתמודד, דבר שנבדק והוכח כלא נכון שכן הרב יצר קשר עם חברי הגוף הבוחר וביקש לקבל את תמיכתם לכשיודיע באופן רשמי על מועמדותו לרבנות הראשית לישראל.

ביהדות התורה ובש"ס רואים בדוד סתיו איום על היהדות החרדית ועושים כל מאמץ בכדי למנוע אפשרות שהוא ייבחר לכהונת הרב הראשי. בכיר ביהדות התורה אומר הערב (חמישי) לJDN: "סתיו מעביר מסר מפייס ליהדות החרדית, דבר המזכיר מאוד את התנהלותו של נפתלי בנט. לא נוכל לקחת סיכונים נוספים ונעשה הכל בכדי למנוע דיל אפשרי איתו".

מנגד, רבים מזכירים כי קיים דיל בין אנשי הגרמ"ש עמאר לסתיו, וגורמים המעורבים בנושא בחירת הרבנים הראשיים מדברים על כך שתמיכת המפלגות 'יש עתיד', 'הבית היהודי', 'ישראל ביתנו' ו'התנועה' בסתיו הם אלו שהובילו לדיל הקיים ביניהם.

אותם גורמים טוענים כי הצד של סתיו הביא את הנדוניה כבר בדוגמת הסכם קואליציוני וחקיקה מהירה בכנסת להארכת כהונת הרבנים הראשיים בעוד ארבעה חודשים, עתה הם מצפים לקבל את תמיכת אנשי ש"ס בגוף הבוחר.

נכון לעכשיו, אותם גורמים מדברים על כך שהדיל יתבצע במספר שלבים: באם תוך חודש ימים לא יראו אנשי סתיו כי אכן חברי הגוף הבוחר המזוהים עם ש"ס תומכים בו, אזי הכנסת תעביר בחקיקה את שינוי הגוף הבוחר ובכך יצרו רוב בגוף הבוחר שיוכל להעביר בחירה בסתיו וברב ציוני דתי ספרדי.

בימים אלו, הממשלה והנהלת הקואליציה עושים מאמץ שלא להעביר את הצעת החוק לשינוי הגוף הבוחר שעליה חתומים חכ"ים מהקואליציה עד שסיום מיצוי הבדיקה בדבר בחירתו הוודאית של סתיו לתפקיד.

בכירים בש"ס ויהדות התורה הביעו בפני כתב JDN מורת רוח על דיל אפשרי בין הגרמ"ש עמאר לדוד סתיו וגם דעתו של מרן הראשון לציון, נשיא מועצת חכמי התורה – הגר"ע יוסף שליט"א טרם נשמעה בעניין.

בכיר ביהדות התורה אומר לJDN כי אחת הראיות שאין רוח חכמים נוחה מהדיל, היא העובדה שסתיו ביקש להיכנס לבתיהם של גדולי ישראל ונענה בשלילה.