האדמו"ר מצאנז: אין מקום סכנה ליהודים בעולם כמו ארץ ישראל • האזינו

דברים אלה אמר האדמו"ר במהלך דברי האגדה שנשא אמש בקרית צאנז בעת עריכת שולחנו לעילוי נשמת זקינו בעל ה'דברי חיים' מצאנז זי"ע | עוד מדבריו: "אין מדינה שכה תלויה בכל החלטה במדינה אחרת וברוב שטחיה מפחדים אנשים לנוע"

אלפי חסידי צאנז השתתפו אמש (חמישי) בשולחן הטהור שערך כ"ק אדמו"ר מצאנז שליט"א בקרית צאנז נתניה, לרגל הילולת זקינו הגדול הגה"ק בעל ה'דברי חיים' זי"ע.

קרא עוד:

[postim]

במהלך הסעודה נשא האדמו"ר פלפול ארוך במשנתו של בעל ההילולא, ובסופו נשא דברי אגדה שם התייחס לנושאים העומדים על סדר יומו של הציבור החרדי בארץ ישראל.

בין הדברים החריפים שהתבטא האדמו"ר: "כשרודפים יהודים חרדים בארץ לא פלא שהשנאה לישראל בעולם כה גוברת, מה הם כ"כ שמחים במדינה, אלו הדתיים שהאמינו במדינה כי זה "מלכות".. האם לא שבעים ממה שהמדינה עשתה להם בגוש קטיף וכו' כשבאכזריות גירשו אותם מביתם ועדיין מגוננים בעדם ונותנים יד לרדיפת שומרי התורה?

בכל דור יש את הנסיונות שלו. בקום המדינה היתה ההיסחפות לציונות והכוחי ועוצם ידי. היום הציונות מאחורינו. אין אידיאולוגיה. אין מקום סכנה ליהודים בעולם כמו ארץ ישראל לולי ה' שהיה לנו. אנו מוקפים אויבים מכל עבר. כל התקוות של שלוה וביטחון עם מדינה משלנו התנפצו לרסיסים.

אחד מראשי הרבנים הדת"ל שלח לי מכתב מדוע התבטאתי בדרשה בזלזול "הציונים הקימו להם מדינה" וכי אני מתכחש שיש כאן מדינה עצמאית?. לא עניתי לשאלתו הטפשית. אם הוא מבין שמדינה זה "חתיכת בד על מקל" שיבוסם לו."עצמאית?" אין מדינה שכה תלויה בכל החלטה במדינה אחרת וברוב שטחיה מפחדים אנשים לנוע.

אנו חייבים להתפלל על כל אלו שהם מזרע ישראל שרוצים להזיק לעולם התורה שיחזרו בתשובה במהרה.

זה שבכל זאת קם כאן בארץ קיבוץ כה גדול של בני תורה וחרדים זה לא "בגלל המדינה" אלא "למרות" המדינה.

כל אלו שרק רשומים בישיבות ובכוללים ולמעשה אינם לומדים ומסתובבים ריקים, שיידעו שהם גורמים לחילול השם נורא כי חושבים שכל תלמידי הישיבות הם כאלה.

האדמו"ר התייחס להתנהגותם של תלמידי הישיבות ואברכי הכוללים ואמר: על כל אחד ואחד מאיתנו מוטלת החובה לשבת באהלה של תורה ולהגביר חיילים לתורה, אין ספק שכל הגזירות שמאיימים עלינו זה להצר את לומדי התורה, מאז קבלת התורה עמדו היהודים בפני קשיים, כשם שאור התורה גדל כך הקשיים גודלים. כאן נשא האדמו"ר דברי חיזוק על ההסתפקות במועט שיש לכל אדם להרגיל עצמו ולא להיגרר למותרות שיש היום בעולמנו.

בסיום דבריו עברו עשרות בחורי חמד מישיבת צאנז אשר עמלו ועמדו בכור המבחן על מאות דפי גמרא רש"י ותוס' ונתעטרו בתעודות הוקרה "צורבא מדרבנן" על הבחנם 300 דפים, ובתואר "החבר" לאלו שנבחנו 600 דפי גמרא.

האזינו לדברי האדמו"ר במלואם:

4 תגובות

להעמיד הדברים על דיוקם
כדי שלא להבהיל את אחב"י יש לשים לב לדברי האדמו"ר מצאנז שליט"א שארץ ישראל הייתה מקום סכנה "לולי ה' שהיה לנו". כלומר, יש הגנה גדולה של הקב"ה על ארץ ישראל למעלה מדרך הטבע. ועד שזהו המקום הבטוח ביותר כנאמר בפסוק "ארץ אשר תמיד עיני ה' אלקיך בה מראשית השנה ועד אחרית שנה"

אוהח"ק בחוקותי מ"ד וזל"ק: ואף גם זאת בהיותם בארץ אויביהם לא מאסתים ולא גאלתים לכלותם, ע"ד מה שפירשתי כי ה' נותן טעם למה יגלה ישראל מארצו ולא שם לו שם בארץ עצמה… והוא כי 'באמצעות הבאתם בארץ אויביהם ותעזב הארץ מהם לא מאסתים וגו' לכלותם', והוא ע"ד אומרם ז"ל שפך חמתו על עצים ואבנים למלט עם בנ"י… גם יסובב רחמיו ותכבש מדת הדין בראות עם עליון בני מלכים שפלים ביד אויביהם… 'וזה יסובב' שלא תכלה אותם מדת הדין…

אשרינו שיש לנו מנהיג כזה

האם יש מקום שאפשר להוריד את זה (חוץ מקול הלשון) ?

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *