שופטי בג"ץ פסקו: משרד הדתות יטפל בקראים

זעם בקרב הרבנות בישראל: בג"ץ מתערב פעם נוספת בשיקולי ההלכה ומחייב את משרד הדתות להנפיק תעודות נישואין לקראים | מאז חידושו של משרד הדתות, המשרד עוסק אך ורק בדת היהודית, פסיקת בג"ץ משנה את התמונה.

הידעתם שבישראל חיים כיום כ-50 אלף קראים? הקראים מגדירים עצמם כיהודים ועד היום הם התחתנו ברבנות ובמקרה של גירושין הם טופלו על ידי בתי הדין הרבניים. אלא שהיום חושפים בגלי צה"ל כי כבר שנה וחצי שהרבנות אינה מוכנה לטפל בהם. מתברר כי ארבעה משרדים ממשלתיים, מגלגלים את האחריות בין זה לזה, עד שבג"ץ הגיע והתערב בסוגיה.

קרא עוד:

[postim]

בג"ץ נדרש לסוגיה בעקבות פניית אזרח ישראלי המחזיק גם באזרחות איטלקית שנדרש להציג תעודת נישואין של הוריו. ש. תושב מרכז הארץ מספר: "האיטלקים ביקשו תעודת נישואין של הורי מתורגמת לאיטלקית וחתימה מהגוף הממשלתי הרבלנטי שהמסמך אמיתי ואמין. פנינו לרבנות, הגוף שאישר את הנישואין של ההורים לפני 50 שנה".

אלא שאז התברר שמשרד הדתות החליט באופן רשמי, ממוסד וגורף, שהוא לא מטפל ביהודים קראים, ולא מסכים לאשר בשום פנים ואופן את תעודת הנישואין שהוא בעצמו הוציא. "אנחנו מבקשים הכרה כמו כל אחד אחר וחתימה על תעודת הנישואין" אמר ש' לגלי צה"ל.

המשרד לשירותי דת טען כי האחריות היא של משרד הפנים. במשרד הפנים אמרו שהנושא אינו בסמכותם ושנבדוק במשרד המשפטים או במשרד ראש הממשלה. משם החזירו את המבקש שוב למשרד לשירותי דת.

מתברר כי בשנת 2004 הוחלט שהטיפול בקראים יהיה באחריות משותפת של משרדי המשפטים, ראש הממשלה והפנים. המשרד לשירותי דת מצדו מסביר דובר הרבנות זיו מאור, נקט בצעדים המתבקשים.

דובר הרבנות הראשית לישראל זיו מאור אמר: לפני כשנה וחצי נתקבלה חוו"ד של היועץ המשפטי של המשרד לשירותי דת, לפיה, מאחר שכל הנושא הקראי לא מטופל במשרדו, שהוא ייעודי לשירותי הדת היהודיים, הפסיק אותו פקיד לחתום על תעודות הנישואין של העדה הקראית. ולמעשה, התעודות האלה לא נחתמו באופן שמאפשר להציג אותן, בפני מדינות זרות.

אלא שכעת פסיקת בג"ץ בנושא מחייבת מעתה את המשרד לשירותי דת לקחת אחריות מחודשת גם על חברי העדה הקראית.

גורמים ברבנות מביעים דאגה עמוקה מהתערבות בג"ץ בעצמאות הרבנות ורואים בפסיקה זו המשך של הליך הפגיעה בעצמאותה של הרבנות ובפסיקת ההלכה.

2 תגובות

אני מציע לתת להרב רבינוביץ מהכותל המעורב את האחריות לנישואין של הקראים בתמורה לסגירת התירקים.

כול הכבוד לבג"ץ!

Comments are closed.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו