בעקבות ביטול חוק טל בצה"ל נערכים לגיוס החרדים לקראת חודש אב הבעל"ט | גורמים באכ"א אומרים בשיחות סגורות כי ייתכן ובני הישיבות מגיל 22 ומעלה יקבלו פטור גורף וזאת מטעמי חיסכון | יוטלו סנקציות על ישיבות שלא משתפות פעולה עם הצבא.

גזירת הגיוס: במערכת הצה"לית נערכים לקראת חודש אוגוסט הקרוב, שבו מתוכנן גיוס חרדים המוני בעקבות ביטול חוק טל.

קרא עוד:

[postim]

אלא שתוכניות לחוד ומעשים לחוד, בשיחות סגורות שקיימו גורמים בכירים באכ"א עולה כי בחודש אב הבעל"ט הממשלה עשויה לפטור לחלוטין את כל בני הישיבות מגיל 22 ומעלה מטעמי חיסכון. החרדים, כך מסתבר עולים לא מעט כסף לצה"ל.

מדובר בכ-21 אלף דחויי שירות, שבמקרה שמתגייסים ליחידות השח"ר בגילאי 26-23, כאשר הם כבר הורים לילדים, התשלום עבורם יכול להגיע ל-5,000 שקלים, כך הסביר גורם בכיר לוואלה!, "זה תשלום משמעותי אשר מהווה עבור משפחה חרדית הכנסה גדולה ולכן בצה"ל מעדיפים לוותר על התענוג", אמר.

הוועדה שהוקמה לאחרונה בראשות שר המדע והטכנולוגיה, יעקב פרי, קיבלה את הנחת צה"ל שלפיה התשלום עבור החיילים לא היווה תמריץ להתגייסות חרדים ולא מנע "השתמטות".

עוד הדגישו בצה"ל כי יש ישיבות שלא משתפות פעולה עם אגף כוח האדם בצה"ל, ואחת ההצעות שעלו לשר פרי על ידי מפקדי כוח אדם בצה"ל הייתה להטיל סנקציות כלכליות על הישיבות שאינן משתפות פעולה.לדברי הגורם, במשרד האוצר תומכים בהחלטה.

יעדי הגיוס מבחינת צה"ל לשנת 2014 אמורים לעלות מ-1,800 ל-2,100. בשנת 2015 ל-2,400 ובשנת 2016 יהיו 2,400 מגוייסים.

במקביל, אגף כוח אדם בצה"ל כבר הודיע על המלצה להביא לקיצוץ של כ-50% מתשלום הסיוע לחיילים נשואים בעלי משפחות.

דובר צה"ל מסר בתגובה לוואלה: "צה"ל ידע בעבר ויידע בעתיד לתת מענה לכל מתווה בנושא גיוס החרדים אשר יגובש על ידי הממשלה, ומבצע את ההתאמות הנדרשות לכך. אין בכוונתנו להתייחס לדיונים פנימיים הנערכים בנושא".