ויכוחים בועדת פרי: השר עמיר פרץ מתנגד לגיוס בחורי ישיבות לתקופה של 3 שנים בעוד בני ישיבות ההסדר משרתים בצבא תקופה של 16 חודשים | השר אורי אריאל מתנגד להארכת שירות בני ההסדר בטענה שהם הוכיחו את תרומתם לחברה | אין צורך לשנות הסדר קיים שהוכיח את עצמו

במהלך דיוני ועדת פרי שהתקיימו אמש, דרש השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ, לבחון מחדש את תנאי השירות של חיילי ההסדר.
במהלך הדיונים תהה פרץ, מדוע החרדים יצטרכו לשרת יותר זמן מחיילי יחידות ההסדר? לעומתו, שר השיכון אורי אריאל, נציג הבית היהודי, טוען כי אין סיבה לשנות את הסדר הקיים.

קרא עוד:

[postim]

בימים אלו ממשיכה הועדה בגיבוש מסקנותיה לקראת הגשת דו"ח ועדת פרי, שיוצג בפני הציבור בעוד כשבועיים.

פרץ דרש לשנות את תנאי השירות של בני ישיבות ההסדר ולהאריך את תקופת שירותם לשלוש שנים בעתיד. "המצב של 16 חודש אינו יכול להמשך", אמר השר פרץ ל-ynet. "אם עושים סדר בכל הקבוצות ומדברים על אי שוויון שקיים, בלתי אפשרי להשאיר קבוצה אחת מחוץ לבחינה מחדש".

פרץ ציין עוד: "אם נצליח עם החרדים, אזי לא הגיוני שהחרדים ישרתו יותר מחיילי ישיבות ההסדר. אין לי כוונה להתפשר על הדרישה הזו, מדובר בלא מעט חיילים, בין 1,200 ל-1,500 איש. 16 חודשים זה לא שירות אפקטיבי, התרומה של החיילים קטנה".

מעבר למתרס, מביע השר אורי אריאל מהבית היהודי את התנגדותו הנחרצת להצעתו של פרץ. "מערך ישיבות ההסדר הפרוש בכל חלקי הארץ מממש בצורה הטובה ביותר את חזון הציונות, תוך שילוב ספרא וסיפא, תוך הוכחה כי הדבר גם אפשרי וגם מוצלח. אין חולק שבני ישיבות ההסדר תורמים ומובילים בכל רבדי החברה. אין כל סיבה לשנות את ההסדר הקיים, ואפעל על מנת שלא תהיה פגיעה בציבור שהוכיח את תרומתו לחברה".

בנוסף, בהמשך ישיבותיה, יעלו עוד מספר נושאים מצד חברי הועדה. השר לביטחון פנים יצחק אהרונביץ דורש לקבל לשירות בשב"ס, במכבי האש ובמשטרה, לפחות אלף חרדים שיבחרו במסלול של שירות אזרחי.

במקביל הציע השר פרץ להקים מנגנון שיקבע בעתיד על זהותם של 1,800 חרדים עילויים שיקבלו פטור בעתיד.