הח"כים החרדים יוזמים: אפליה מתקנת בשירות הציבורי

הצעת החוק חתומה על ידי שלושת חברי הכנסת של דגל התורה וח"כ אמנון כהן מש"ס | עו"ד ר' משה מורגנשטרן: "נדבך נוסף בתיקון העיוות ביחס לציבור החרדי שיצא לעבודה ונדחה מהשירות הציבורי"
 • חתונה ללא כלה?! עוד שבועיים היא מתחתנת ואין לה עדיין שמלה

  תוכן מקודם

 • 'הגיע זמן הפירעון' משפחת כהן מבקשת עזרה

  תוכן מקודם

 • מעמד התרת קללות בעמוקה וכפי שקביל מאביו מרן הגר"י אדלשטיין זצ"ל, יזכו בזכות כח הצדקה והתפילה מידה כנגד מידה להתארס עד ראש השנה תשפ"ב

  תוכן מקודם

 • מזעזע: מה מבקש ילד שסובל בלי הפסקה

  תוכן מקודם

לראשונה בתולדותיה, תנועת 'דגל התורה' שמה קץ לאפליית חרדים עובדים, ועתה היא מגישה הצעת חוק – לפעול נגד הדרת חרדים מתעסוקה המתאימה להם בשירות הציבורי.

קרא עוד:

[postim]

כיום קיימת אפלייה בנושא העבודה כלפי עובדים חרדים, למרות שיש ברשותם את כל התארים וההשכלה הנדרשת לתפקיד הם לא יכולים לגשת למכרז על משרות.

לצורך כך קידמו חברי הכנסת החרדיים בשנים האחרונות מספר יוזמות לשילוב חרדים – גברים שיצאו לשוק התעסוקה בהוראת רבותיהם ונשים המבקשות לכלכל את ביתן – במשרות שונות בשירות הציבורי.

מאמצים אלו שהיו לרוב נקודתיים לאפליה מתקנת בשירות הציבורי, לא הובילו לשינוי מהותי בגישה אל האוכלוסייה החרדית. בימים האחרונים הניחו מספר ח"כים חרדים – ובראשם שלושת חברי הכנסת של 'דגל התורה' ח"כ הרב משה גפני, ח"כ הרב אורי מקלב וח"כ הרב יעקב אשר – הצעת חוק המבקשת לחייב את המעסיקים בשירות הציבורי בהעסקת חרדים בעלי כישורים מתאימים, כאפליה מתקנת בשוק התעסוקה.

על פי ההצעה, כאשר גוף ציבורי יצא למכרז לקבלת שירות חיצוני או להעסקת עובדים, תינתן העדפה למי שמעסיק או מתחייב להעסיק עובדים מ'אוכלוסיות ייחודיות' הסובלות כיום מאפליה בתעסוקה ההצעה קובעת כי שר הכלכלה, בהתייעצות עם שר הרווחה ובאישור ועדת החוקה של הכנסת יקבעו את שיעור העובדים מהאוכלוסיות המיוחדות בכל מכרז ומכרז.

הצעת החוק נועדה לאפשר את שילובם בשירות הציבורי של מגזרים שונים שסבלו עד היום מאפליה בתעסוקה, כמו המגזר החרדי, בני העדה האתיופית ואוכלוסיות מבוגרות. לדברי מציעי החוק, "שילוב עובדים ממגזרים אלו וקידומם בשוק התעסוקה יסייע לצמצום הפערים בחברה בישראל".

עו"ד ר' משה מורגנשטרן, המשמש כנציג 'החרדים העובדים' ובני התורה שאינם אברכים, בירך על הצעת החוק ואמר כי "הצעת חוק בנוסח זה הינה נדבך נוסף בתיקון העיוות ביחס למי מהציבור החרדי שנצרך לכך ויצא, בהוראת רבותיו כמובן, לשוק התעסוקה ונדחה מהשירות הציבורי. רבים בציבור החרדי מחזיקים בתארים אקדמאיים וידע מקצועי לא פחות מעמיתיהם שאינם שומרי תורה ומצוות, אולם בכל הקשור לתעסוקה – החרדים נדחים רק בשל היותם חרדים".

גורמים בקרב קבוצת 'החרדים העובדים' מסרו ל-jdn כי "כל אותם אלו שלגלגו על כך שערב הבחירות לכנסת חיזרה דגל התורה אחרי קולות העובדים לצרכי בחירות – הרי שהצעת החוק מדברת בעד עצמה והחיבור שלנו קוצר פירות".

כתבות קשורות

3 תגובות

סגור לתגובות.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן