יאיר לפיד פונה אל אחיו החרדים במסיבת עיתונאים ומבקש להרגיע אותם | כולם רוצים להפחיד אתכם, אנחנו לא מתכוונים לכפות עליכם אורח חיים חילוני" | לפיד משתמש בדמויות דמיוניות ומנסה לפנות ללב המגזר החרדי

שר האוצר יאיר לפיד, שהביא עמו את גזירת השוויון בנטל, רושם היום ניצחון לעצמו, עת אושר הסעיף בהסכם של ועדת פרי ובו סנקציות כלכליות על חרדים שלא יתגייסו. במסיבת עיתונאים שכינס לפני הצהריים, הוא פונה במסר, כמה מפתיע, לאחיו החרדים.

קרא עוד:

[postim]

"אני רוצה לפנות לאחיי החרדים. לא אל הפוליטיקאים החרדים, לא אל העסקנים החרדים. אאתם מוכרחים להבין שסתם מעוניינים להפחיד אתכם. אין לאף אחד מאיתנו חס וחלילה רצון לכפות עליכם את החילוניות או את הגרסה שלנו לישראליות. המדינה הזו הוקמה כדי שאנשים יוכלו להיות יהודים בלי לפחד. מה שקורה באמת הוא שאי אפשר להמשיך לחיות ככה. אני רוצה להגיד לאשר ולחיים ולכל צעיר חרדי במדינת ישראל: אם סוריה מתפוררת ואלפי מחבלים של אל-קאעידה מסתובבים ליד הגבול הצפוני שלכם, זה קורה גם לכם ואנחנו זקוקים גם לכם שם, עם נשק ביד". דברי לפיד.

הוא תיאר תרחישי מלחמה בעוד החרדים יושבים ולומדים וביקש להסביר כמה תרומתם חשובה. לאחר שהשתמש בדמות הדמיונית של ריקי כהן מחדרה, הוא בוחר הפעם בדמויות דמיוניות בגרסה חרדית, "אשר בן 28 ואב לחמישה ילדים מירושלים" ו"חיים בן 16 מבני ברק".

"חיים שמוכשר במתמטיקה יהיה מאושר הרבה יותר כרואה חשבון או כיועץ פיננסי וגם הרב שלו יהיה מאושר יותר שהוא יוכל לעזור לאחיו הגדול שמוכשר ממנו בתורה. אחיי החרדים, החוק הזה לא יפגע בעולם לומדי התורה אלא להפך – הוא ישמור עליו. אנשים לא צריכים ללמוד תורה בארץ היהודים כמו גנבים בלילה".

בבוקר הצביעה ועדת השרים בראשות השר יעקב פרי להחיל סנקציות פליליות על חרדים שישתמטו אם לא ימולאו מכסות הגיוס, אבל לדחות את יישום החוק לעוד ארבע שנים במקום שלוש. בניגוד לדרישה המקורית, הוסר תת-הסעיף שמפקיע משר הביטחון סמכות בנושא, מה שעשוי להקנות לו פרצה להתערבות.