תכניות בניה מאושרות אינן מבוצעות לאחר שקיים מחסור חמור בעובדים זרים בענף הבניה | הממשלה החליטה להגדיל את מכסת העובדים? אז היא החליטה, אבל כנראה שלא החליטה גם לקיים את החלטותיה...

ביולי ימלאו שנתיים להחלטת ממשלת ישראל להגדיל את מכסת העובדים הזרים המועסקים בענף הבנייה בישראל ל – 8000 וההחלטה טרם יושמה. על פי נתוני התאחדות בוני הארץ בישראל מועסקים כיום כ- 4000 עובדים זרים בלבד מתוך מכסה של 8000 והממשלה לא מצליחה לבצע את ההחלטה שהיא עצמה קיבלה.

קרא עוד:

[postim]‬‏

אליאב בן שמעון, מנכ"ל התאחדות בוני הארץ מסביר כי הממשלה "סינדלה" את עצמה עת החליטה שניתן יהיה לייבא עובדים זרים רק ממדינות להם יש הסכם בליטרלי עם ישראל.

החלטה אומללה זו גרמה לכך שהממשלה גוררת רגליים בביצועה ומתקשה לאתר ולהביא עובדים מקצועיים וזה בא לידי ביטוי בירידה בהתחלות הבניה, ובמשך הזמן הנדרש לבניית דירה. בן שמעון מוסיף כי גם הניסיון לקלוט עובדים מקצועיים ממדינות כמו בולגריה לא צלח ונתקל בקשיים דוגמת הגעתם של עובדים לא מקצועיים שלא עברו מבחני מיון, ואחוזי עזיבה גבוהים של העובדים שכבר הגיעו.

בסוף השבוע נערך בהתאחדות בוני הארץ מפגש חרום של בכירי ההתאחדות עם נציגי חברות הבניה המובילות בענף. הקבלנים החליטו להחריף את מאבקם בממשלה בגין המחסור בעובדים.

"הממשלה מכריזה לכאורה על רצונה להגדיל את הבניה ולהוזיל את מחירי הדירות אך בפועל היא מטילה חסמים על הענף, מטילה מיסים מאיימת בקנסות על קבלנים שלא יבנו בזמן, זאת בזמן שהיא לא מסוגלת לבצע החלטה אחת שקיבלה לפני שנתיים ולהביא לכאן עובדים מקצועיים שבאמת עשויים לסייע בהגדלת היצע הדירות, ולכן שוב עולה השאלה האם הממשלה באמת מעוניינת בהורדת המחירים" טענו הקבלנים במפגש,

ניסים בובליל נשיא התאחדות בוני הארץ: " קבינט הדיור פרסם את תוכנית הדיור הממשלתית המכריזה על שיווק של מינימום 25,000 יח"ד בשנה, על פינוי מחנות צה"ל, על בניית 150,000 יח"ד להשכרה, אבל קבינט הדיור כנראה שכח שבשביל לבנות צריך עובדים. על פי בדיקה שנערכה על ידי אגף הכלכלה והכספים של ההתאחדות על מנת לעמוד בתוכניות הממשלה בשנה הקרובה נחוצים לענף באופן מיידי20,000 עובדים מקצועיים."