הדיונים להכנת חוק המשילות נמשכים במלוא המרץ, ועל ההישגים החלקיים שרשמה האופוזיציה עדיין נחשב החוק לסוגייה טעונה במיוחד.

בדיון שנערך הבוקר בחוקי המשילות, הציע ח"כ אורי מקלב להחיל את ההצעה להעלות את אחוז החסימה רק על מפלגות שאינן מיוצגות בכנסת הנוכחית.

לדבריו מהפלגות הקיימות בכנסת הנוכחית הוכיחו את רצינותן בכך שעברו את אחוז החסימה, והן אינן מפלגות קיקיוניות.

עד כה הושגו הישגים חלקיים במאבק נגד חוק המשילות הקורם עור וגידים, וכעת מבקשת הקואליציה לחוקק כי אחוז החסימה יעמוד על 3.25% אחוזים מהקולות, במקום ארבעה אחוזים שניסתה הממשלה לקבוע בתחילה כאחוז חסימה.

סיעות האופוזיציה מתנגדות בחריפות לחוק וטוענות כי הוא נועד לפגוע במיעוטים, מתוך מטרה למנוע מהמפלגות החרדיות והערביות את האפשרות לייצג את בוחריהן בכנסת.

עם זאת, במצב הנוכחי נראה כי המפגלות החרדיות אינן נמצאות בטווח הסכנה משום שהם זוכות בעקביות ביותר מארבעה אחוזים.

אף על פי כן, הנציגים החרדיים בכנסת נאבקים בעוצמה רבה נגד החוק משתי סיבות עיקריות: האחת היא כדי למנוע את העלאה הנוכחית שאולי לא תפגע בייצוג החרדי אך תכשיר את הקרקע לקראת העלאה נוספת של אחוז החסימה, וכן מחשש שבמידה והמפלגות תהיינה קרובות מידי לסף התחתון של אחוז החסימה, הדבר ינוצל על ידי גורמים שוליים שיסחטו את המפלגות בתמורה להצבעתם, מתוך ידיעה שאם הציבור החרדי לא יתאחד כולו להצבעה משותפת לאותה מפלגה, הרי שהמפלגה לא תעבור בכלל את אחוז החסימה.

לצד הצעתו של ח"כ הרב מקלב, הציע גם ח"כ  ג'מאל זחאלקה הצעה שתרכך את חוק המשילות. זחאלקה ביקש לאמץ את הצעת המכון הישראלי לדמוקרטיה, שהציע לבצע העלאת אחוז חסימה מדורגת על פני כמה מערכות בחירות.

הצעה נוספת לחילופין היא להחיל את ההעלאה, רק מהבחירות שייערכו לאחר הבחירות הקרובות. בטענה כי צריך לאפשר למערכת הפוליטית להסתגל למצב החדש.

זחאלקה ביקש לדון מחדש בהצעה העקרונית להעלאת אחוז החסימה, מתוך כוונה להגיע להסכמות.  "לא בחפץ לב, אלא רק כשאני רואה את הגליוטינה שמונפת על ראשי ועל המפלגות הקטנות. אני חפץ חיים !".