ביוזמתו ובעידודו של פוסק הדור מרן הגרי"ש אלישיב וגדולי ישראל נוספים, הוקמה ועדת 'משמרת השבת' העוסקת בפתרונות לבעיות חדשות בעקבות הטכנולוגיה

בעקבות פרסום המכתב עליו חתומים גדולי ישראל שליט"א, רבני 'משמרת השבת' טיפלו בימים האחרונים בגל פניות מהציבור הרחב, שהתעניין בנושאים הנוגעים לשימוש במכשירים חשמליים שיש בהם חשש איסור בשבת.

כפי שפורסם בסוף השבוע שעבר ב-JDN, פוסק הדור מרן הגרי"ש אלישיב שליט"א יזם ועודד את הקמתה של ועדת הרבנים 'משמרת השבת'.

עוד ב-JDN:

[postim]

מרן הגרי"ש הנחה את הרבנים כי אין להתייחס לטכנולוגיה כמציאות ולשבת המלכה כעגונה שזקוקה לפתרונות והכרעות בשאלות חמורות של איסורי שבת, אלא כבוד השבת הוא לייצר את המכשירים באופן שלא יהיה בהם שום שאלה של איסורי שבת כלל, ועל פי עקרון זה פועלים כל הרבנים מכל החוגים שהטו שכם לפעול למשמרת השבת.

ראש הישיבה מרן הגראי"ל שטיינמן שליט"א הוסיף בפני הרבנים משפט נוקב: "כל דבר הקשור לחשמל בשבת עלינו לראותו כנגיעה בזרם פתוח! וכל זמן שלא הוברר שהדבר מותר, הרי הוא אסור!".

בעקבות תחקיר של העיתונאי בני רבינוביץ

יצוין, כי ההתעוררות הגדולה בעניין זה החלה בעקבות פרסום כתבת תחקיר מקיפה במוסף 'שבת קודש' של 'יתד נאמן' לפני מספר חודשים (פרשת בלק) ע"י הכתב בנימין ב. רבינוביץ, בכל הנוגע למגוון הבעיות הקיימות היום בשימוש במקררים חדישים, משאבות מים בבניינים גבוהים ועוד כהנה מכשירים חשמליים, בהם קיימים חששות של איסורי שבת.

בערב שבת האחרון, פורסמה שיחה מקיפה עם ראשי 'משמרת השבת' הרבנים הגאונים רבי יצחק דרזי שליט"א ורבי אליהו בייפוס שליט"א, וגם בכתבה זו הובאו מגוון הבעיות לאור ההתפתחות הטכנולוגית של השנים האחרונות, כאשר השימוש במכשירים רבים הוא בעיקר באמצעות הגברה או הקטנה של זרם החשמל, כך גם השימוש בשבבים אלקטרוניים, רישומים דיגיטליים ועוד כיו"ב.

יש פתרון לכל בעיה

כפי שכבר פרסמנו, חלק מהבעיות כבר באו על פתרונן, ובתקופה האחרונה נעשית פעילות נרחבת לבדיקת פתרונות לבעיות רבות נוספות, כאשר כל הפעילות הענפה נעשית לשם שמים במטרה אחת ויחידה, לעורר את הציבור בדבר המכשלות הקיימות היום, ובמקביל לבדוק האם וכיצד ניתן למצוא פתרונות אשר יעמדו בגדרי ההלכה, כפי הוראת מרנן גדולי ישראל שליט"א.

במאמץ הגדול שותפים רבנים ומורי הוראה חשובים, מהנדסים ומומחים שומרי תורה ומצוות, אשר אף הם הביעו נכונות להקדיש זמן ומאמץ רב, כדי למצוא פתרונות טכנולוגיים לכל אותן בעיות אשר הביאה עמה ההתפתחות הטכנולוגית בשנים האחרונות.

ליצירת קשר עם רבני 'משמרת השבת'
072-2164422 או 057-3191060
בין השעות 19:00-23:00