שבדיה: רבה של מאלמו הותקף בדרכו לתפילת ליל שבת

בעיר מאלמו שבדרום שבדיה, הותקף רבה של הקהילה המקומית כאשר מרכב חולף נזרקה לעברו בקבוק זכוכית • הכנסייה השבדית גינתה בחריפות את האירוע אותה כינתה "מתקפה על עיר שלמה".

רבה של הקהילה היהודית במאלמו השוכנת בדרום מדינת שבדיה, הרב שניאור קסלמן, הותקף ע"י אנטישמים, כאשר הושלך לעברו בקבוק זכוכית אשר פגעה בו, בעת שהיה בדרכו לתפילת ליל שבת בבית הכנסת. כמו"כ, בסוף השבוע האחרון, התבצעו מעשי וונדליזם וחלקים ממבנה בית הכנסת של הקהילה המקומית הושחתו.

בעקבות מקרה תקיפת הרב היהודי, גינתה הכנסיה השבדית את המעשה, וכינתה אותה "מתקפה על עיר שלמה".

וילי זילברשטיין, מהוועדה השבדית נגד אנטישמיות, מספר לכתב JDN: "זה קרה אחרי כניסת שבת כשרבה של הקהילה במאלמו, הרב שניאור קסלמן, הותקף מחוץ לבית הכנסת, ע"י אנטישמים שחלפו על פניו עם מכונית".

"הם השליכו את הבקבוק, וקראו לעבר הרב ומלווהו, קריאות גנאי על היהודים, בין היתר צעקו חבל שהיטלר לא רצח את כולכם". אמר זילברשטיין והוסיף כי "האנטישמיות הגיעה לרמה חדשה, לא חשבתי שרמה כזו אפשרית בשוודיה".

זילברשטיין אומר כי על פרדריק ריינפלט, ראש ממשלת שבדיה לפעול ולהפגין תמיכה ביהודים המדינה. "במצב זה, על ראש הממשלה להראות מנהיגות ולפעול ביד קשה נגד מבצעי מעשים אנטישמים".

כאמור, הכנסייה השבדית הגיבה בחריפות להתקפה. "מדובר בהתקפה על העיר שלנו ועל החברה הדמוקרטית, אמר אנדרס אעכם, מהכנסייה השבדית במאלמו, והוסיף "אנחנו חייבים לגנות ולהוקיע את המעשה. כולנו יחד עומדים נגד זה".

כפי שצוין, בסוף השבוע האחרון, התבצעו מעשי וונדליזם וחלקים ממבנה בית הכנסת של הקהילה המקומית הושחתו. מקרים אלו מצטרפים למספר אירועים שהתרחשו בעיר, ביניהם תקיפת בית הכנסת.

במהלך השנים האחרונות נמתחה מספר פעמים ביקורת על ממשלת שבדיה על שלא מספקת הגנה לקהילה היהודית במאלמו ועל שלא נתנה דעתה לסוגיית האנטישמיות.

נכון להיום מתגוררים כ-20,000 יהודים ברחבי שבדיה. ובין מדינת ישראל ושבדיה ישנם יחסים דיפלומטיים מלאים. כמו כן, בין המדינות מתקיימות שיתוף פעולה כלכלי נרחב.

בית הכנסת במאלמו בשבדיה | צילום: ויקיפדיה

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *