מנסים לשבור למרכז? נציג המחנה הציוני בוועדת הבחירות, יתמוך בעתירות שהוגשו לפסילתם של חנין זועבי וברוך מרזל • "שני המועמדים קיצוניים" • הח"כית הקיצונית נפסלה כבר בעבר אך אושרה לבסוף על ידי בג"ץ • זועבי בתגובה: "ביזוי המשחק הדמוקרטי"

גורמים ברשימת המחנה הציוני, אישרו הערב כי נציג המפלגה בוועדת הבחירות המרכזית, ח"כ איתן כבל, יתמוך בפסילתה של נציגת 'הרשימה (הערבית) המשותפת' ח"כ חנין זועבי (בל"ד), מהתמודדות בבחירות לכנסת ה-20. במקביל, הצטרפה המפלגה לעתירה שהוגשה על ידי 'המטה למאבק בגזענות' לפסילת התמודדותו של איש הימין הקיצוני מחברון ברוך מרזל, המוצב במקום הרביעי ברשימת 'יחד'.

סיכוייו של יצחק הרצוג להרכיב את הממשלה הבאה פוחתים מאוד אם הוא לא יזכה בהמלצת 'הרשימה המשותפת' אצל הנשיא לאחר הבחירות. המהלך של 'המחנה הציוני' נתפס כקריצה למצביעי המרכז, תומכי 'יש עתיד' של יאיר לפיד ו'כולנו' של משה כחלון, באמירה המחזקת את תדמיתה הציונית והיהודית של המפלגה. במערכת הבחירות הקודמת לפני כשנתיים, דווקא התנגדה מפלגת העבודה לפסילת זועבי, ויצחק הרצוג אשר שימש אז כראש מטה הבחירות במפלגה, הסביר כי "פסילה מימין או משמאל תהווה מדרון חלקלק ומסוכן", וכי "זוהי עמדה עקרונית – אסור לפגוע בערכים הדמוקרטיים החיוניים למדינה".

נגד התמודדותה של זועבי, עתרו הפעם מפלגות הליכוד וישראל ביתנו, בטענה כי היא תומכת בטרור. מטעמה של ח"כ זועבי, הממוקמת במקום השביעי ב'רשימה המשותפת', נמסר כי "עוד בטרם ישבו בממשלת אחדות או דנים בהבדלים הפוליטיים ביניהם, רואים שהמחנה הימני והמחנה הציוני, שותפים לאותה תפיסת עולם אנטי דמוקרטית, שניהם מבזים את כללי היסוד של המשחק הדמוקרטי". במפלגתה טענו כי "הימין עושה מאמץ גדול מאוד לדחוק את האזרחים הערבים החוצה מהפוליטיקה".

במחנה הציוני הסבירו מנגד כי "מדובר במועמדים קיצוניים משני צדי המתרס הפוליטי, שפעילותם נוטפת הסתה, גזענות ושנאה, עד כדי פגיעה בדמוקרטיה. זועבי חצתה את כל הקווים האדומים של הסובלנות והדמוקרטיה, ומרזל, מנגד, שייך לפלג הקיצוני, האלים והמסוכן של הימין הקיצוני, שמסכן את מרקם היחסים שבינינו לבין אזרחי ישראל הערבים. שני אלה מקומם אינו בכנסת ישראל".

זועבי הינה אולי חברת הכנסת השנויה במחלוקת והפרובוקטיבית ביותר בשתי הכנסות האחרונות, בהם היא כיהנה כחברה מטעם המפלגה הערבית-לאומנית בל"ד. היא ערביה מוסלמית מנצרת, האישה הראשונה והיחידה עד כה אשר נבחרה לכנסת מטעם מפלגה ערבית אי פעם, ונחשבת לבת טיפוחיו של מייסד בל"ד, ח"כ לשעבר עזמי בשארה, אשר נמלט מהארץ לפני כשמונה שנים לאחר שנחשד בריגול לטובת חיזבאללה במהלך מלחמת לבנון השניה.

לאחר שהשתתפה במשט המרמרה בקיץ 2010, בו נפצעו מספר חיילי צה"ל בידי טרוריסטים, גברו הקריאות להדחתה מהכנסת והעמדתה לדין על סיוע לטרור. היועץ המשפטי לממשלה הורה על פתיחה בחקירה נגדה, אך היא נסגרה בשל קשיים משפטיים. זועבי אף התבטאה בזכות פיגועי טרור ואמרה שהמחבלים רוצחי שלושת הנערים בקיץ האחרון אינם טרוריסטים.

לפני הבחירות האחרונות נפסלה התמודדותה של זועבי על ידי ועדת הבחירות המרכזית, המורכבת ברובה מנציגי המפלגות הפוליטיות, אך פסילתה בוטלה פה אחד בהרכב מיוחד של שופטי בג"ץ. הפעם היא צפויה להיפסל שוב בוועדת הבחירות, וכפי הנראה שוב יהיה בג"ץ הפוסק האחרון בעניינה.