דיין בית הדין הרבני בנתניה, הרב אברהם מייזלס, פנה לעורכי הדין שהשתתפו בכנס מטעם הנהלת בתי הדין הרבניים "תאמינו לי, אני אוכל ושותה וישן על זה" • מדובר בכינוס ראשון מסוגו בו לקחו חלק כ-50 עורכי דין הפועלים בתחום המשפחה

בסוף השבוע האחרון נערך כנס עורכי דין מטעם הנהלת בתי הדין הרבניים, במהלכו לקחו חלק כ-50 עורכי דין הפועלים בתחום המשפחה. מדובר בכינוס ראשון מסוגו שנעשה בתחומו, כאשר טובי הדיינים מבית הדין בנתניה העבירו הרצאות משפטיות הלכתיות: הרב שלמה שפירא, הרב אברהם שינדלר, הרב אברהם מייזלס, הרב יאיר בן מנחם וכן הדיין מבית הדין בבאר שבע הרב מאיר כהנא.

הכנס שנערך במלון לאונרדו פלאזה בנתניה, ביוזמתה של עו"ד פריאל ברוורמן שזכתה לשיתוף פעולה חיובי עם הנהלת בתי הדין. המזכיר הראשי בבית הדין הרבני בנתניה, הרב אלון ארביב אמר בכינוס כי "בתי הדין הרבניים בעשור האחרון קיבלו גוון משפטי איכותי, וכל פסק דין נכתב בצורה בהירה וברורה, הן בהלכה והן במשפט האזרחי, ורוב רובם של עתירות נופלות מאחר ופסקי הדין כתובים בצורה יסודית המקיפה את כל המשפט".

לאחר מכן נערכה הרצאתו של הרב אברהם מייזליס בנושא התנאים לביטול הסכמי גירושין, לדבריו "זוהי משימה קשה מאוד, ולפעמים בלתי אפשרית". בהרצאתו התייחס לפן ההלכתי והתורני, וציין כי בתי הדין הרבניים משתמשים בפסיקה המשפטית, וחייבים לקחת כבסיס וכיסוד את ההיבט ההלכתי. לעניין מסורבות גט: בסיום דבריו, דיבר הרב מייזלס בנימה אישית אל עורכי הדין: "אומר לכם, דיינים משקיעים ימים ולילות כדי לעזור לנשים ולא הכל בידינו, יש בידינו תיקים קשים שמצריכים דאגה וקשב רב. אני אוכל ושותה וישן על זה" הרב תיאר בפרוטרוט מהלך דוגמתי בתיק של אשה עגונה עד לסיומו הטוב.

קרא עוד:
[postim]

במושב הצהריים נשמעו דבריו של הרב יאיר בן מנחם, דיין צעיר ונמרץ ומהדיינים הצעירים ביותר במערכת בתי הדין, אשר דיבר על ההשלכות ההדדיות בהסכמי ממון, יחסי ממון וכתובה. נשיא הכנס הנבחר הרב שלמה שפירא, אב בית דין האזורי, פירט את כל סוגי הסנקציות הננקטות נגד סרבן גט בהלכה, כשהוא מבאר ליסודן של דברים החל ממחלוקות ראשונים ואחרונים ועד לפסיקה של ימינו.

לאחר מכן נשא את דבריו הרב מאיר כהנא שדיבר על ניהול הליך הגירושין וכהגדרתו 'קרב התקדמות אל מול קרב השהייה', הרב המליץ מניסיונו על הדרך האפקטיבית בניהול נכון של תיק בהליך הגירושין, "פעמים שיש ביכולתם של עורכי הדין לסיים את התיק בצורה חכמה ויעילה ולא בדחיות חוזרות ונשנות". עיקר ההרצאה נגעה לסדרי הדין ועיכובי הליכים שנעשים בחוסר ידיעה, מה שמביא לתמיה ותהיה ציבורית ופרטית אודות התעכבותם של פסק הדין וגורם צער רב לעגונות הגט.

לבסוף עלה הרב אברהם שינדלר בשיחה על ההשלכות הממוניות וההלכתיות של בני זוג החיים זמן רב בנפרד, בדבריו פירט ארבע חלוקות שונות וביאר לעורכי הדין את הנפקותות ההלכתיות היוצאות מהן.

אילוסטרציה: יוסי זמיר – פלאש 90