נִיתְּנָה רְשׁוּת? בין 133 ל-200 תקנים חסרים במחלקות האונקולוגיות

תגובת משרד האוצר: 16 תקנים תאושר בתקציב הקרוב • ראש מינהל רפואה במשרד הבריאות: "אין טעם לפתוח מאות תקנים בבת אחת כרגע, יש לאייש תוספת של 50 בכל שנה"

ועדת הבריאות של הכנסת קיימה היום דיון בהצעה לסדר של חברי הכנסת מיקי רוזנטל ואילן גילאון במחסור בתקנים במחלקות האונקולוגיות בבתי החולים ברחבי הארץ.

ממסמך של מרכז המחקר והמידע של הכנסת שהוכן לקראת הדיון עולה כי: שיעור מיטות האשפוז הגבוה ביותר במחלקות האונקולוגיות הוא במחוז חיפה (33.8%) והנמוך ביותר הוא במחוז צפון (7.5%). שיעור מיטות לאשפוז יום הגבוה ביותר הוא במחוז מרכז (33.8%) והנמוך ביותר הוא במחוז חיפה (5.1%).

על פי משרד הבריאות, כיום מועסקים בפועל 174 רופאים אונקולוגים בבתי החולים, ומספר התקנים החסרים בתחום עומד על 133. אך להערכת ההסתדרות הרפואית, חסרים כיום כ-200 תקנים למומחים בתחום.

ח"כ רוזנטל אמר: "יש יותר חולי סרטן ופחות מדי רופאים. המשמעות היא לעתים מוות. היחס בין הרופאים למטופלים הוא מהגרועים ב-OECD". ח"כ גילאון הצביע על כך שכיום אין תמריצים לרופאים להתמחות באונקולוגיה, לדבריו, על משרד הבריאות לדאוג לכך.

קרא עוד:
[postim]

ראש מינהל רפואה במשרד הבריאות, ד"ר ורד עזרא, הודה כי אין מספיק רופאים מומחים בתחום כדי לאייש את התקנים. אך ציין כי אין טעם לפתוח מאות תקנים בבת אחת כרגע, אלא לאייש תוספת של 50 בכל שנה. "נכון לעכשיו" אמרה ד"ר עזרא, "אונקולוגיה לא מוגדר כמקצוע במצוקה ואני לא יכולה להבטיח שמי שיפנה להתמחות בתחום יקבל תוספת שכר מיוחדת".

רפרנט בריאות באגף התקציבים במשרד האוצר, שלמה פשקוס, בישר כי שישה עשר תקנים צפויים להיכנס לבסיס התקציב לשנים 2015-2016. מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן, מירי זיו, לא הסתפקה בנחמה המועטת, ואמרה כי עד כה, לא כל התקנים שהובטחו לאונקולוגיה הגיעו בהכרח למטרתם.

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף,, קרא לסגן שר הבריאות להשיג ממשרד האוצר תקציב ל-50 תקנים בתחום האונקולוגיה בכל שנה ב-3 השנים הקרובות, להכיר במקצוע כמועדף ולמצוא תמריצים על מנת לעודד התמחות בתחום.

אילוסטרציה: חן לפידות – פלאש 90

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *