הרב יעקב רוז'ה הכריז על איסור לצלם נפטרים באסונות: "זה ביזוי כבוד המת"

במהלך הדרכה הלכתית שהתקיימה במסגרת השתלמויות הקיץ למתנדבי זק"א ת"א, אמר רב הארגון, הרב יעקב רוז'ה, כי "מתנדב המצלם גופות באירועים אין מקום להחזיקו בארגון כלל" • גם פרסום פרטים ממקרי מוות בלתי טבעי ואירועי אסון, גם הם אסורים היות והם גורמים לביזיון הנפטר ולפגיעה בבני משפחתו

מתנדבי זק"א תל אביב השתתפו השבוע בהדרכה הלכתית מיוחדת, במסגרת סדרת השתלמויות וסיורים לימודיים הנערכים למתנדבים במהלך הקיץ. ההדרכה ההלכתית שהועברה על ידי רב זק"א תל אביב, הגאון רב יעקב רוז'ה, חבר מועצת הרבנות הראשית והנחשב כיום לבר סמכא עליונה בכל תחום ההלכה הקשורה בנפטר ובאבלים.

במהלך השיעור זעק הרב רוז'ה מקירות ליבו, על התופעה הנפוצה היום לצלם גופות נפטרים באירועי אסון ולפרסמם ברבים, "זהו ביזוי כבוד המת שעוונו כבד מנשוא". הרב רוזה הטעים ואמר כפוסק ארגון זק"א, "מתנדב המצלם גופות באירועים אין מקום להחזיקו בארגון כלל". כמו כן, האריך בענין פרסום פרטים ממקרי מוות בלתי טבעי ואירועי אסון שגם הם אסורים וגורמים לביזיון הנפטר ולפגיעה בבני משפחתו.

הנוהג שפשה בשנים האחרונות התיר חדירה לצנעת הפרט תוך רמיסת כבוד הנפטר ע"י פרסום תמונות שאינן מכבדות. זכורה במיוחד הוראתו של ראש הממשלה נתניהו, בעת הפיגוע הנורא בבית הכנסת בהר נוף, אז הורה רה"מ להפיץ את תמונות הזוועה ברחבי תבל כדי לזעזע את העולם המערבי. אולם, מהיום, לא עוד! מתנדבי זק"א המופיעים ראשונים בזירה, לא יצלמו את המראות הקשים וישמרו בהקפדה יתירה על כבוד הנפטרים היל"ת.

במהלך השיעור צפו המתנדבים במצגת מיוחדת הנוגעת לתחומי עיסוקם. במהלך הקיץ, צפויים מתנדבי זק"א לערוך סיור לימודי במתקן הזיהוי בצריפין של הרבנות הצבאית וכמו כן לעבור השתלמות בנהיגה זהירה ושמירה על זירת תאונת דרכים קטלנית ועוד מגוון של השתלמויות וסיורים על מנת לשפר את יעילות המתנדבים, להביא לגיבושם ולהתמקצע בתחומי העשייה של ארגון זק"א תל אביב.

צילום: יוסי רוזנבוים
הדרכה הלכתית למתנדבי זקא תל אביב (1)

הדרכה הלכתית למתנדבי זקא תל אביב (2)

הדרכה הלכתית למתנדבי זקא תל אביב (3)

הדרכה הלכתית למתנדבי זקא תל אביב (4)

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *