בג"ץ: יש למצוא פתרון שיאפשר מינוי הרב יעקבי למנהל זמני של בתי הדין

בדיון בבג"ץ בעתירה שהוגשה ע"י ארגוני נשים הדורשות לפתוח את תפקיד מנכ"ל בתי הדין הרבניים לנשים, המליצו השופטים שלא לבטל את מינויו הזמני של הרב יעקבי למנכ"ל בתי הדין הרבניים

אתמול (ב') נערך דיון בבג"ץ בעקבות עתירה שהוגשה ע"י הארגונים 'נעמת' 'ויצו' ו'מבוי סתום' לפתיחת תפקיד מנכ"ל בתי הדין הרבניים לנשים ובמקביל התנועה למדינה יהודית העותרת כנגד שיהוי המדינה במינוי דיינים ומנהל לבתי הדין הרבניים.

בסוף השבוע האחרון (ה') הגיבה מדינת ישראל לעתירה בטענה כי חל פגם במינוי הזמני של מנכ"ל לבתי הדין הרבניים, עו"ד הרב שמעון יעקבי, שמינה השר לשירותי דת, דוד אזולאי, והודיעה כי מסכימה למתן צו זמני שימנע את המינוי הזמני.

השופט רובינשטיין פתח את הדיון בהבעת הערכה רבה לעו"ד הרב יעקבי וציין את סגולותיו ותרומתו המיוחדת לבתי הדין הרבניים ולמשפט המשפחה בישראל, ולדבריו הצטרפו השופטת חיות והשופט פוגלמן. בהמשך גם העותרות ונציגי היועץ המשפטי לממשלה הצטרפו לדברים והדגישו שאין להם טענות במישור האישי.

הפרקליטות הודיעה בתחילת הדיון כי טרם גיבשה את דעתה בגוף השאלה המשפטית אם החוק הקיים מאפשר שקילת מינוי אישה לתפקיד מנהלת בתי הדין הרבניים, אבל טענה שיש קושי במינוי הזמני של הרב יעקבי מאחר שקיימת בעיית ניגוד עניינים מעצם היותו יועץ משפטי. המשנה לנשיאה אליקים רובינשטיין העיר שלכאורה טענת ניגוד העניינים איננה חזקה דיה ולראיה לכך הביא דוגמאות מן העבר, עוד הוסיף כי ניתן לפתור בעיית זו גם לגביי הטענות העולות מן הפגם שבמינוי. השופטת חיות הדגישה שאי אפשר להשאיר את בתי הדין במצבם הקיים והשופט פוגלמן העיר שגם במצבים של ניגוד עניינים עולה לפעמים מצב של "כורח השעה" ואפשר למצוא פתרון ראוי.

בהחלטה שניתנה היום נכתב: "אשר לצו הביניים, לאחר שמיעת הטענות הצענו לבאי כוח המדינה כי בשל הימשכות ההליך והעדר מנהל לבית הדין ומתוך הצורך שנוצר, יישקל מינוי הרב יעקבי כמנהל זמני לבית הדין לפי סעיף 13 לחוק הדיינים, בכפוף להסדר ניגוד עניינים ברור, תוך שהמינוי קצוב בזמן ל-4 חודשים ומובהר במפורש כי אין בו כדי לפגוע בטענות המועלות בעתירות".

בית המשפט לא הוציא "צו על תנאי", ואף לא הוציא צו ביניים המונע מינוי של מנהל קבוע. בג"ץ ביקש לקבל את עמדת המשיבים בשאלת אפשרות שקילת מינוי אישה עד ליום 20.9.2015 ולהשיב עד ליום 6.8.2015 על הצעתו לעניין מינוי הרב יעקבי למנהל זמני.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *