מאחורי הקלעים של הצעת הפתרון בגבעת זאב: "משרד הבטחון יבנה בית כנסת חדש"

הרבנים החליטו לדחות את הפשרה בשל האיסור על הריסת בית כנסת בטרם בניית מקום תחליף • היום יכריע בג"ץ האם תינתן ארכה של חצי שנה בה ייערכו ניסיונות להסדרת הבעלות או שיחלו בבניית בית כנסת חילופי

שר הבטחון בוגי יעלון התחייב לבנות בית כנסת אחר בשטח סמוך, אם בג"צ יחייב את הריסת בית הכנסת "איילת השחר" בגבעת זאב. כך עולה משיחות הפשרה שהועלו בסוף השבוע הדרמטי, סביב פסיקת בג"צ שערורייתית שציוה על הצבא והמשטרה להרוס את בית הכנסת, עד יום שני השבוע.

בשיחות חשאיות שניהל ח"כ ישראל אייכלר מול ראש הממשלה בשליחות גדולי האדמורי"ם שליט"א ומתפללי בית הכנסת בגבעת זאב, הזהיר הח"כ מפני סערה עולמית ומשבר ממשלתי בלתי נמנע. "אם גזירת הבג"צ להרוס בית כנסת בישראל תבוצע בשטח על ידי הצבא והמשטרה, לא נוכל להיות שותפים לממשלה שהורסת בתי כנסת. לא ייתכן שאנחנו נתמוך בממשלה דמוקרטית, שהיא המפקדת של הצבא, כאשר שלטון הדיקטטורה של בג"צ יתן פקודות הריסה לצבא. האם יש כאן שתי ממשלות אחת נבחרת חסרת אונים ואחת ממונה, שמורידה פקודות הריסה לצבא? אפילו בהריסת בתי הכנסת בגוש קטיף, היו הפגנות והיו תפילות זעקה. משום מה מישהו חושב שהריסת בית כנסת בגבעת זאב, תעבור כאילו מדובר בחנות ירקות בשוק" – טען אייכלר.

בתשובה הגיע הצעה ששר הבטחון יתחייב לבנות בית כנסת גדול ומפואר באותו אזור, במקום בית הכנסת הנוכחי, שנבנה על שטח פרטי ערבי ולמרות הזמן שהקציב בג"צ לא הוסדר במשך שנה שלימה. ההצעה נדחתה על הסף, משום שחייבים לבנות בית כנסת לפני הריסה. לא ייהרס בית כנסת, לפני שייבנה בית כנסת חלופי, קבעו הרבנים.

קרא עוד:
[postim]

בינתיים ציפו לפסיקת בג"צ היום שהביאה לדחיית ההריסה, ועתה עולות פשרות של פינוי בית הכנסת בלי הריסה ומתן שהות של חצי שנה להגעה להסדר עם בעלי הקרקע ובניית בית כנסת חלופי במידה ולא יגיעו להסדר.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן