צילום: David Cohen/Flash90

לאחר מות הצעירה מתגובה אלרגית – הצע"ח תדרוש מזרק מציל חיים בכל מסעדה

בעקבות מותה של אושר דרעי ז"ל בת ה-23 מאלרגיה קשה לאחר שאכלה במסעדה, תקודם הצעת חוק הקובעת כי כל מסעדה תחוייב להחזיק מזרק "אפינפרין", לטיפול ראשוני בסובלים מאלרגיה כחלק מתנאי לקבלת רישיון עסק - "מדובר בפעולה מצילת חיים שיש לבצע בשטח באופן מיידי"
 • מרגש: מסעו של גר הצדק- מהרי הקווקז להרי ירושלים

  תוכן מקודם

 • אם לתינוק בן חודש: " משה שילה רעב ואין לי כסף לקנות לו נוטרולין"

  תוכן מקודם

 • צפו: הבקשה המצמררת של ילד CP

  תוכן מקודם

 • מחריד: ההודעה שגרמה לצוות הפגיה לפרוץ בבכי.

  תוכן מקודם

בעקבות מותה של אושר דרעי ז"ל בת ה-23 מאלרגיה קשה לאחר שאכלה במסעדה, הגיש ח"כ ינון אזולאי (ש"ס) הצעת חוק הקובעת כי כל מסעדה תחוייב להחזיק מזרק "אפינפרין", לטיפול ראשוני בסובלים מאלרגיה כחלק מתנאי לקבלת רישיון עסק.

בדברי הסבר להצעת החוק נכתב: "בממוצע מתרחשים בישראל שני מקרי מוות בשנה עקב אלרגיית מזון ומקרים נוספים של סיבוכים בדרגות חומרה שונות. התגובה האלרגית החמורה ביותר, המכונה תגובה אנפילקטית, עלולה לגרום לקשיי נשימה חמורים, לאיבוד הכרה ואף למוות. תגובה זו היא לעיתים מיידית, ועשויה להופיע מיד לאחר החשיפה לאלרגן (או עשר עד 20 דקות לאחר החשיפה)".

"תגובה קשה זו ניתנת לטיפול באמצעות אפינפרין (EpiPen), מזרק המכיל אדרנלין (אפינפרין). הזרקת האדרנלין לירך גורמת להרפיית שרירי הנשימה וכיווץ כלי הדם ומאפשרת מרווח זמן עד לקבלת טיפול בבית החולים".

"מדובר בפעולה מצילת חיים שיש לבצע בשטח, באופן מיידי, שכן הידרדרות תופעות האלרגיה עד למצב של חנק ומוות עשויה להמשך דקות מעטות. למרות המודעות בקרב הסובלים מאלרגיות והצורך בנשיאת מזרק אפינפרין, בעלי אלרגיות עדיין נמצאים בסיכון, בייחוד כאשר הם סועדים מחוץ לביתם, בבתי קפה ובמסעדות. הבעייתיות נגרמת עקב כך שהאדם האלרגי לא תמיד מודע לכל המרכיבים במזון המוגש לו".

"ידועים מקרים בהם פיתחו אנשים תגובה אלרגית עקב אכילה במסעדה, ואף מוכרים מקרים שהסתיימו במוות. במסגרת אכילה במסעדה קיימת סכנה כי בשל טעות או חוסר ידיעה, בעל האלרגיה ייחשף למרכיב המסכן את בריאותו ואף את חייו. הימצאות מזרק אפינפרין במקומות הסעדה, מבטיחה את שלומם של בעלי האלרגיה במקרי חירום".

"לאור האמור, מוצע לחייב החזקת מזרק אפינפרין על ידי כל מקום הסעדה ולקבוע זאת כחלק מהתנאים לקבלת רישיון לעסק. בדרך זו יתאפשר טיפול מיידי וימנעו סיבוכים ומקרי מוות הניתנים למניעה".

נוסח הצעת החוק

כתבות קשורות

3 תגובות

 1. מה בנוגע לעובדה שהמסעדה היתה מסעדה בשרית ולא היו אמורים להגיש בה קינוח חלבי?
  מלבד העובדה שמכשילים את הסועדים באיסור חלב ובשר, יש כאן הונאה לגבי סוג המאכל ולכן המסעדה נושאת באחריות של גרימת מוות ברשלנות.

 2. לדוד: במקרה זה אתה צודק, אבל פעמים רבות ישנם אלרגיים לאגוזים בוטנים וכו' הגם שלא מחוייבים בסימון. לידיעתך – ישנם מאכלים פרווה שמכילים כמויות מזעריות של חלבי- ואינם מחוייבים בסימון

סגור לתגובות.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן