למעלה מ-853,965 אלף דפי גמרא במעמד סיום הש"ס של רשת הכוללים 'ש"ס אידן'

הגאונים הגדולים רבה של ביתר עילית הגר"ח וייס שליט"א, וראש ישיבת 'נתיב הדעת' הגר"ב שרייבר שליט"א השתתפו במעמד הסיום ועמדו מקרוב על ידיעתם הרחבה של גאוני 'ש"ס אידן' . ש"ס איד'ן הם הטכנולוגיה המשבשת של עולם התורה.

כתבות נוספות בנושא:

עצר בגלל פנצ'ר: בן 42 נהרג כתוצאה מפגיעה של משאית בכביש 4
וַיְהִי בֹקֶר יוֹם שֵׁנִי • כותרות העיתונים – י"ט בחשון ה'תשפ"ב
ניסיון הפיכה בסודן: ראש הממשלה במעצר בית, שרים ובכירים נעצרו • צפו
האנרכיה בבאר שבע: שודדים רוקנו את חנות התכשיטים - "בגלל הממשלה" • צפו
 • ציפרלקס? יתכן ומגיע לך הרבה כסף!

  תוכן מקודם

 • ''ההורים הותירו אותנו לבד ברחוב - עברנו חיי סבל נוראיים": הכלה במונולוג מצמרר

  תוכן מקודם

 • מתמודדים עם בעיה רפואית? מגיע לכם כסף! / מתמודדים עם מגבלה נפשית? מגיע לכם כסף!

  תוכן מקודם

 • ראש בראש מול הביטוח הלאומי

  תוכן מקודם

מעמד כביר לכבודה של תורה התקיים בימים האחרונים בבית שמש, ובו ערכו גאוני רשת הכוללים 'ש"ס אידן' את סיום הש"ס השנתי, כדרכם בקודש מדי שנה בשנה.

בכוללי 'ש"ס אידן' הפעילים בירושלים, בני ברק, בית שמש, ביתר עילית ובלונדון בירת אנגליה, לומדים 75 אברכים בני עליה אשר שוקדים על התורה ועל העבודה ברוב עמל ויגיעה, ומסיימים מדי שנה את הש"ס כולו, ואף עומדים בכור המבחן בבחינות השבועיות, החודשיות והשנתיות הנערכות להן תמידים כסדרן.

רשת הכוללים, זכתה כידוע להערכה עצומה ממרנן ורבנן גדולי ומאורי הדור, ובראשם מרן שר התורה רשכבה"ג הגר"ח קנייבסקי שליט"א שאף ניאות לשאת בתואר 'נשיא כוללי ש"ס אידן', ואשר יוצא מגדרו בכל שנה מחדש ומגיע להשתתף בעצמו במעמד הסיום, בעודו מפגין בכל דרך אפשרית את החיבה היתירה אשר הוא רוחש למייסד רשת הכוללים אב"ד פוזנא הגאון רבי אברהם הלוי אייזען שליט"א, ולגאוני הכולל על אשר שמו מגמת פניהם לדעת את הש"ס כולו בידיעה ברורה ונהירה.

במרוצת השנים השתתפו כל גדולי הדור שליט"א במעמדי הסיום אשר נערכו על ידי גאוני 'ש"ס אידן', אולם השנה, בשל המצב השורר בעולם ובארה"ק, נערך מעמד מצומצם על פי הנחיות הרופאים, בו השתתפו אך ורק חתני השמחה גאוני ש"ס אידן, ולצדם נציגות מצומצמת של התורמים הנכבדים אשר מרימים מהונם בכל ימות השנה להחזיק תורה ולחזק את ידי הלומדים במלגות ראויות, כיאה וכיאות לכבודם של גאוני 'ש"ס אידן' אשר אינם פוסקים לרגע מלימודם, ומשננים חזור ושנן את הש"ס כולו בלא הפסק כלל.

במעמד השתתפו כאמור 63 גאוני 'ש"ס אידן', שכל אחד ואחד מהם סיים בשנה החולפת את הש"ס כולו ואף חזר על כל דף מספר פעמים. בחשבון מהיר מתברר כי בשנה האחרונה למדו המסיימים יחד לא פחות מ-853,965 דפי גמרא, עם רש"י ותוספות.

נשותיהם של גאוני 'ש"ס' אידן', שבכל שנה זוכות לאירוע מכובד כהוקרה והכרה בתרומה המכרעת שלהן להצלחת בעליהן בתורה, לא יכלו להשתתף הפעם המעמד המרגש, בגלל הגבלות הקורונה, ומסיבה זו נעדרו מהמעמד השנתי גם 12 גאוני 'ש"ס אידן' הלומדים בסניף הבריטי של רשת הכוללים, השוכן בלונדון.

'הטכנולוגיה המשבשת' של עולם התורה

"רשת הכוללים 'ש"ס אידן', ושיטת הלימוד הנהוגה בהם, הם ממש בבחינת 'הטכנולוגיה המשבשת' של עולם התורה, אומר בהתלהבות אחד מאנשי העסקים התומכים ברשת הכוללים, כשהוא משתמש בביטוי מושאל מעולם העסקים.

'טכנולוגיה משבשבת' הוא כינוי המקובל בעולם העסקים והחדשנות לפלח שוק חדש הנוחל הצלחה מסחררת עד שהוא מייתר פלחי שוק ישנים או מוריד אותם מגדולתם, כמו המצלמה הדיגיטלית שייתרה את התשלילים (פילם) של המצלמות הישנות, או הטלפון הסלולרי שהוריד את הטלפון הקווי מהמעמד הבלתי מעורער שהיה לו בחיי היום יום של כולנו, והאימייל שהפך את הפקס למכשיר מיושן שבקרוב מאוד יעבור מן העולם.

"ההשתתפות שלי בתמיכה ברשת 'ש"ס אידן', היא כל כך חשובה ומניבה כל כך הרבה תשואה רוחנית, שאני זוכה היום בחודש אחד לתמוך בלימוד תורה באיכות ובכמות שפעם הייתי צריך שנה שלמה כדי 'להרוויח' על ידי תרומות. מדובר באברכים של אחד מהם לומד את הש"ס כל שנה, וחוזר על כל דף חמש פעמים. זה יוצא 13,555 דפי גמרא לכל אברך. זה הספק שרק לפני 12 שנה היה נשמע דמיוני ובלתי מציאותי בעליל. כמובן שכשאני משקיע את כספי אני רוצה לקבל תשואה מקסימלית, והמקום האידיאלי להשקעה כספית כדי להשיג תשואה רוחנית, הוא בכוללים של 'ש"ס אידן'".

על בימת הכבוד ישבו מייסד רשת הכוללים והעומד על גבה, אב"ד פוזנא הגאון רבי אברהם הלוי אייזען שליט"א, ואיתו עמו ראש הכוללים הגאון רבי משה אייזיק סאמעט שליט"א.

אורחי הכבוד היו הגאון הגדול רבי חיים וייס שליט"א, המרא דאתרא ואב"ד דביתר עילית, והגאון הגדול רבי בונים שרייבר שליט"א, ראש ישיבת 'נתיב הדעת' ומרא דאתרא דקהילת 'בני פנחס' באשדוד.

 

ממסכתא אחת לחברתה

 

הרבנים הגאונים עמדו מקרוב על ידיעתם של גאוני 'ש"ס אידן'. ראשון מבין השניים היה רבה של ביתר עילית אשר שוחח משך שעה ארוכה עם האברכים בלימוד, בכל מכמני הש"ס, כשהוא מדלג ממסכתא למסכתא ומנושא לנושא, והאברכים מפליאים בידיעתם הברורה והמופלאת.

זר כי היה נקלע למעמד הסיום הכביר, לא היה מצליח לעמוד בקצב המהיר שבו נידונו סוגיות תלמודיות רחבות היקף, כש'מראי מקומות' נזרקים מכל עבר, וכל אחד מעשרות הגאונים שנכחו במעמד מפליא לעשות בהביאו עוד ועוד מורות, ראיות פרכות או הערות בנושא המדובר.

השואלים נדהמו שניהם מעוצמתם של כל אחד מגאוני האברכים. שאלות ש"נזרקו" לעבר הגאונים של רשת הכוללים וזכו לתגובה רועמת מכולם, בו זמנית.

 

הגר"ח וייס אף חד לגאוני 'ש"ס אידן' חידות בכל רחבי הש"ס, וביקש מהם לציין בפניו את המקומות בש"ס שבהן מוזכרת סוגיית 'מצוות צריכות כוונה', 'ברי ושמא',  'כל הראוי לבילה' וכן על זה הדרך ועוד ועוד סוגיות, ובכל פעם כאשר שאל מיד נזעקו כל גאוני 'ש"ס אידן' והשיבו, גדלה זעקתם והגר"ח התקשה לשמוע את כולם בבת אחת.

לנוכח קול התורה אדיר שהתפרץ אל מול כל שאלה שהקשה, היסה אותם הרב וייס שליט"א ושאל בדרך צחות היכן נאמר בש"ס ש'תרי קלי לא משתמעי' שהרי אינו יכול לשמוע את תשובותיהם. אמנם גאוני הכולל שהיו ב'ריתחא דאורייתא' לא הבינו התחילה את העוקץ שבשאלתו ומיהרו להשיב גם על השאלה בזאת בקול גדול… אחר שירדו לסוף כוונתו של הגר"ח עלה חיוך רחב על פני הנוכחים, והאברכים השיבו בחן ובעוז, כי כבר אמרו חז"ל שאף על פי ש'תרי קלי לא משתמעי', במקום שחביבים הם הקולות הם כן נשמעים כעניין שנאמר שאפשר לקרוא את מגילת אסתר בשתיים משום דחביבא… נהרו פניו של הגר"ח וייס שליט"א, והנהן בראשו לאות הסכמה עם תשובתם.

כאשר סיים לשוחח עם גאוני 'ש"ס אידן' בכל מכמני הש"ס, הביע הגר"ח שליט"א את קורת רוחו המופלגת, והביע צער על כך שהוא לא זכה לשוחח עם גאוני הכולל בשבת, משום שהיה זוכה בכך לעונג שבת מובחר שבמובחר, "אבל אני מתנחם שעכשיו ליל שישי", הוסיף, "והרי כבר החלה להתפשט קדושת השבת באיזו בחינה, וממילא יש בזה גם צד של עונג שבת".

הגאון הגדול רבי בונים שרייבר שליט"א הידוע בחריפותו העצומה, פתח בסדרת שאלות נקודתיות, כשהוא מדלג ממסכתא למסכתא, מבקש מהאברכים שיאמרו מה המקור לברכת המצוות, כמה חילוקי דינים יש בין חטאת לאשם, כמה פתיחות מביאה הגמרא במגילה למגילת אסתר, כמה מחלוקות יש בין בית שמאי ובית הלל לגבי ביצה הנולדת ביו"ט ועוד כהנה וכהנה שאלות בשלל נושאים ועניינים בכל רחבי הש"ס,  כולל שאלות בעניינים הנזכרים בכל הש"ס רק פעם אחת, ובמסכתות קטנות או בדפים שפחות נלמדים בדרך כלל על ידי בני התורה.

כאשר ראה את ידיעתם המופלגת של 'גאוני ש"ס אידן', עבר הגר"ב שרייבר לשאלות מורכבות יותר כמו השאלה מה הם הקרבנות שמביא נזיר בפעם השלישית לאחר שהיה טמא מוחלט וטמא מספק, כמה מעלות יש בקודש על תרומה, באילו תאריכים הביאו קרבן עצים בבית המקדש, על מה מכפר השעיר הפנימי, נגיעת גוי שלא בכוונה ביין מה דינה, ועוד שאלות שכדי להבין אותן לאשורן נדרשת גאונותו עצומה, וזכו גאוני ש"ס אידן לענות עליהן באופן מופלא, כשהגר"ב שליט"א אינו מסתיר את קורת רוחו למשמע תשובותיהם החדות והקולעות.

"לשאול שאלות זה קל", אמר הגר"ב שרייבר שליט"א לגאוני הכולל, "להשיב על השאלות הללו זה כבר יותר מסובך, ואכן זכיתם לדעת היטב את התשובות, ולוואי וירבו כמותכם בישראל".

הרבנים הגאונים הפליגו בשבחים לגאוני הכולל, והעתירו את ברכותיהם על מייסד הכוללים והעומד על גבם אב"ד פוזנא הגאון רבי אברהם הלוי אייזען שליט"א, בברכם אותו שיזכה להעמיד תלמידים הרבה ולהקים עוד ועוד סניפים לרשת הכוללים, עד שירבו יודעי הש"ס בעם ישראל כמים לים מכסים בסייעתא דשמיא.

גאוני 'ש"ס אידן' ומייסד רשת הכוללים אב"ד פוזנא, יחד עם ראש הכוללים הגאון רבי משה אייזיק סאמעט שליט"א, הודו מקרב לבם לרבנים שהגיעו ופיארו בנוכחותם את המעמד אשר בשנים כתיקונן נערך ברוב עם והמון חוגג, והפעם התקיים בצמצום מפאת המצב, כשעיני הכל נשואות בתפילה שנזכה בשנה הבאה לחגוג את סיום הש"ס ברוב עוד והתעצומות בהשתתפות קהל גדול בלי שום מגבלה, כולנו כאחד בבריות גופא ונהורא מעליא".

ניתן להתרשם ממבחנים המלאים באתר ש"ס איד'ן לחצו כאן ,

ניתן לתרום בעמדות נדרים פלוס לחצו כאן>>>

 

 

 

 

 

כתבות קשורות

עצר בגלל פנצ'ר: בן 42 נהרג כתוצאה מפגיעה של משאית בכביש 4
וַיְהִי בֹקֶר יוֹם שֵׁנִי • כותרות העיתונים – י"ט בחשון ה'תשפ"ב
ניסיון הפיכה בסודן: ראש הממשלה במעצר בית, שרים ובכירים נעצרו • צפו
האנרכיה בבאר שבע: שודדים רוקנו את חנות התכשיטים - "בגלל הממשלה" • צפו
קפה עם הקומנדו של חמאס: בעזה מקימים בית קפה בתוך הים • תיעוד
נריה אנג'ל בסינגל קליפ חדש: "תגיד תודה"
מוזר: הצעירים שהולכים ושוכבים על "שלג ירוק" • צפו
צַדִּיקִים יִשְׂמְחוּ יַעַלְצוּ • שמחת הנישואין בחצרות מעליץ - ספינקא רמ"א
הגאון רבי מרדכי אויערבאך בשיחת חיזוק בישיבה לצעירים ויז'ניץ באלעד
שמחת נשואי בן זקוניו של הרב חנוך זייברט מ"מ ראש עיריית ב"ב ומזכ"ל אגודת ישראל • גלריה
המונים עלו לציון מרן האבי עזרי זי"ע • תיעוד
שמחת החתונה בחצרות גארליץ - סטריקוב - קאלושיץ
התרגשות שיא בעולם הישיבות באמריקה: ראש הישיבה המריא לארה"ב
אמם של מרביצי התורה וההוראה: הרבנית הצדקנית לבית וייס הלכה לעולמה
לאחר פטירת האדמו"ר מסאווראן: כך נערכה שבת ההכתרה של הבן הממשיך
בקהילה החסידית מפחדים: ירי לתוך בית באמצע סעודת שבת • צפו
בציון ה''חזון איש'': מרן שר התורה העתיר לישועת תורמי ''קופת העיר'' • גלריה
האדמו"ר מויז'ניץ בדאבוס שווייץ • תיעוד

מה ברצונך לחפש?

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

Hide picture