לפני ואחרי: כך נראה בית העלמין היהודי באוסטראה

בית העלמין באוסטראה, שם טמון המהרש"א זי"ע, הוסב ע"י הקומוניסטים לפארק שעשועים > אחרי שיפוצים ועבודת נמלים, המקום הפך שוב לבית עלמין יהודי שקט

ביום חמישי שעבר, ה' בכסליו, חל יום ההילולא של המהרש"א – הגאון מורנו הרב שמואל אליעזר בן הרב יהודה הלוי זי"ע, שעלה השמימה במוצאי מנוחה יום ראשון, ה' ימים בחודש כסליו שנת שצ"ב לפ"ק.

ביום ההילולא, הגיעה קבוצה לעיר אוסטראה שבאוקראינה – שם טמון המהרש"א הקדוש – בראשותו של הנגיד מניו יורק הר"ר אליעזר קסטנבוים, להתפלל על ציונו של המהרש"א ולחנוך את שיפוץ ושחזור בית העלמין היהודי בעיירה.

עוד בנושא:

בית החיים באוסטראה הינו עתיק יומין, לפחות בן 700 שנה. בשנת 1968, השלטון הקומוניסטי החריב את בית החיים והסב אותו לפארק שעשועים. בבית החיים הזה היו אלפי מצבות. חלקן נותצו, חלקן נזרקו בערימות בצידי הפארק ואחרות נלקחו למחנה צבאי סמוך, כדי לעשות בהן שימוש כבסיס לטנקים וכלים כבדים אחרים.

בשנת 92' אחרי נפילת ברית המועצות, הרב לייבל סורקיס בעזרתו של חבר העירייה היהודי מר גריגורי יסיקוביץ, פעל רבות כדי לפנות את בית החיים ממתקני המשחקים.

באותו זמן פנה יסיקוביץ לשלטון בבקשה לקבל את המצבות בחזרה, אך לאחר שקיבל את מבוקשו, מאות מצבות, לא ידע מה לעשות איתן.

אולם לפני שנתיים נפגש יסיקוביץ עם הר"ר אליעזר קסטנבוים ובנו הר"ר יואל, וכך החל שיתוף פעולה פורה שהוביל לשיפוצו הכללי של בית העלמין היהודי העתיק.

בליוויו המקצועי של הרב קלמנוביץ מאתרא קדישא, הוקמו מחדש מאות מצבות בשטח ביה"ח בלי שום חפירה רק ע"י בניית כיסי בטון מעל הקרקע, לתוכם הוכנסו המצבות שמשקלן כ-1,000 ק"ג ויותר.

על העבודה וההשגחה לבל יחפרו אפילו מילימטר באדמת ביה"ח הופקד הרב הלל כהן מרבני קייב. בין היתר, נעשתה עבודת נמלים של חיבור חלקי מצבות שנשברו עם השנים.

לרגל היארצייט של גדול מפרשי התלמוד המהרש"א זי"ע, הגיעה קבוצה גדולה של תלמידי חכמים ההוגים בתורתו של המהרש"א להתפלל במקום ולחנוך מחדש את בית החיים, אחרי שנים שבמקום קדוש זה הלכו בו שועלים. כמו כן, הגיע למקום ראש העיר אוסטראה ובירך את הפעילות הברוכה.

בית העלמין היהודי – לפני כחצי שנה

כאבן שאין לה הופכין. מצבות מפוזרות בערימותמצבות זרוקות בצידי הפארקמצבות על גבי מצבותמצבות של יהודים זרוקות באמצע הפארק

בית העלמין המשופץ – השבוע

בבית החיים המשופץ בעיירת אוסטראה

המצבות המשוחזרותהנגיד הרב אליעזר קסטנבוים עם הרב הלל כהןהנגיד ר' יואל קסטנבוים עם גריגורי יסיקוביץהרב הלל כהן עם ראש העיר אוסטראהמתפללים בציון המהרשא זיע

4 תגובות

מדהים! הייתי שם! יבורכו כל המתעסקים!
הרב קעסטנבאום צדיק גדול. תורה וגדולה במקום אחד

צריך להזכיר את משה לנדא שטורח שנים רבות סביב בית החיים של המהרש"א

יישר כח לרב סורקיס ש25 שנה ללא פרסום פועל למען הבתי חיים באוקריינה

יישר כח לרב הלל כהן מקייב
שליחנו הנאמן

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *