סיפורו של יהודי בקייב, שקיבל אירוע מוחי בגיל 98 ושכח את השפה הרוסית, אך לא את נוסח התפילה המלא • הרב הלל כהן, מרבני קייב, מספר ל-jdn על החזן האגדי

אבל בקייב: זקן המתפללים בבית הכנסת של הרב הראשי לאוקראינה, הרב יעקב דב בלייך שליט"א, נפטר ביום הולדתו המאה.

הקשיש ר' גרשון ב"ר משה שניידרמן ז"ל, היה וותיק המתפללים במקום, והיה משתתף בתפילות גם בתקופת השלטון הקומוניסטי במדינה. בשלושים השנים האחרונות, שימש כחזן בית הכנסת.

עוד באתר:

[postim]

הרב הלל כהן, מרבני קייב, מספר בשיחה עם JDN על החזן האגדי: "ר' גרשון עבר לפני כשנתיים אירוע מוחי קשה. כתוצאה מכך, הוא שכח את השפה הרוסית. שני דברים הוא זכר, להפתעת הקהילה היהודית המקומית: את שפת האידיש, ואת נוסח התפילה המלא".

עוד מספר הרב כהן, כי החזן שניידרמן נפטר אחרי התדרדרות במצבו הרפואי, בדיוק ביום הולדתו המאה. "בשנתיים האחרונות, בתקופות שהיה קשה לו להגיע לבית הכנסת, היו מבקרים אותו בביתו מדי מוצאי שבת, עושים הבדלה ומשוחחים עימו. היה מרגש לראות אותו, בגילו המופלג, שמח ורוקד על שזכה לכך".

הלוואי ויתקיים בנו האיחול שהיה שגור על פיו של ר' גרשון בשנים אחרונות: "זאלסט דערלעבען מיינע יארען" (שתגיע לגיל שלי!).

[לחצו על התמונות להגדלה]

ר גרשון שניידרמן, החזן האגדי של קייבר גרשון שניידרמן, החזן האגדי של קייב (1)ר גרשון שניידרמן, החזן האגדי של קייב (2)ר גרשון שניידרמן, החזן האגדי של קייב (3)ר גרשון שניידרמן, החזן האגדי של קייב (4)ר גרשון שניידרמן, החזן האגדי של קייב (5)ר גרשון שניידרמן, החזן האגדי של קייב (6)ר גרשון שניידרמן, החזן האגדי של קייב (7)ר גרשון שניידרמן, החזן האגדי של קייב (8)